KİÜ Öğr.Gör.Kübra Küçüktepe 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü Kapsamında Önemli Bir Halk Sağlığı Problemi Olan ‘Kemik Erimesine’ Dikkat Çekti !

KİÜ Öğr.Gör.Kübra Küçüktepe 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü Kapsamında Önemli Bir Halk Sağlığı Problemi Olan ‘Kemik Erimesine’ Dikkat Çekti !

Öğr.Gör.Kübra Küçüktepe, 20 Ekim Dünya Osteoporoz gününün halk arasında büyük bir sağlık problemi olan kemik erimesinin farkındalığının sağlanması açısından önemli bir gün olduğunu belirtti. Osteoporoz (kemik erimesi) kemik gücünün azalması sonucunda artmış kırık riski ile kendini gösteren bir iskelet sistemi hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kemik erimesi tüm dünyada 3 kadından birisini ve 50 yaş üzerindeki 5 erkekten birisini etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Kemik erimesi en sık omurga, el bileği, kalça ve üst kol kemiğinde omuza yakın bölgede görülmektedir. Kırıklar gelişmeden hastalığı saptamak son derece önemlidir. Hastalığın erken teşhisi için özellikle 50 yaşını geçen kadınların osteoporoz taramasından geçmesinin büyük bir öneme sahiptir.
Küçüktepe ,dünyada yılda 9 milyon kişide kemiğe bağlı gelişen kırıklara maruz kalmakta olduğunu ve bu sayının gelecek yıllarda giderek artacağına dikkat çekti. Ayrıca, kemik erimesine bağlı gelişen kırıkların, ağrı ve vücutta şekil bozukluğuna yol açmakla birlikte bireylerin günlük yaşam aktivitelerini ve iş ve sosyal hayata katılımlarını olumsuz etkilediğini ve bireylerin yaşam kalitelerini büyük oranda olumsuz etkilediğini belirtti. Öğr.Gör.Kübra Küçüktepe, bu olumsuz etkilerden kurtulmak için düzenli beslenme ve kalsiyum, d vitamini takviyesininin yanında en önemli ilacının aslında egzersiz olduğunu dile getirdi . Egzersizin, postürün düzeltilmesi, dengenin geliştirilmesi ve düşme riskinin azaltılması, kasların kuvvetlendirilmesi , mobilitenin arrtırılması için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Son olarak Küçüktepe, bireylerde kemik mineral yoğunluğunu artırmak için yürüme, hafif tempoda koşu, basamak inip- çıkma, yüzme, su içi egzersizleri, kuvvetlendirme, denge ve koordinasyon egzersizlerini yapabilecekleri konusunda öneride bulundu.

KIBRIS İLİM ÜNİVERSİTESİ
FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ
ÖĞR.GÖR.KÜBRA KÜÇÜKTEPE

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER