banner37
banner22

KKTC'de 75 kişi HİV virüsü taşıyor

banner25

KKTC'de 75 kişi HİV virüsü taşıyor
banner35

Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS vücudun bağışıklık sistemini çöktüren bulaşıcı bir hastalıktır. Bu sistemin çöküşü ile AIDS hastaları öldürücü olabilen bir dizi sağlık sorununa maruz kalır. AIDS oluşumuna neden olan bu virüse HIV adı verilir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 37 milyon kişi HIV virüsü taşıyor. HIV pozitif kişilerin yüzde 60’ı antiretroviral tedavi almaktadır. 2018 yılında 770 bin kişi AIDS ile ilişkili tablolarla hayatını kaybetmiştir. KKTC’de bu yıl içerisinde 13 yeni vaka ile toplamda 75 kişi HIV virüsü taşımaktadır.

AIDS den korunmak bu tehlikeli ve ölümcül virüsün yayılmasını önlemek için uygulanabilecek tek yoldur. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur.

KORUNMASIZ CİNSEL YOLLA BULAŞMA

HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şeklidir. Hasta kişiyle korunmasız ( kondom) kullanmadan yapılan cinsel temasla virüs bulaşabilmektedir.

Güvensiz ve korumasız cinsel temasta bulunulmamalıdır. Cilde hasar verecek herhangi bir kesici, delici alet ya da iğne ile uygulama (dövme, piercing vb.) yapılacak ise sterilizasyon kurallarına uyulmalıdır.  Ülkemizde her türlü kan ve kan ürünleri gerekli testler yapıldıktan sonra hastalara verilmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından olaylanmış tıbbi hizmet ya da diş sağlığı hizmeti veren kuruluşlardan sağlık hizmeti alınmalıdır.

KAN VE KAN ÜRÜNLERİYLE BULAŞMA

Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeniyle virüsü yaşayan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin ortak kullanılmasıyla enjektör dezenfekte edilmemiş, cerrahi malzemeler, kesici ve delici aletlerin kullanımı ile hastalık bulaşabilmektedir.

ANNEDEN BEBEĞE BULAŞMA

HIV enfeksiyonu gebelik süresince doğum esnasında ve emzirme ile bebeğe geçebilmektedir.

HIV pozitif anneler bebeğini emzirmemelidir.

HIV’İN BULAŞMADIĞI DURUMLAR

Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmak

Gözyaşı, ter ve tükürükle

Aynı havuzu banyoyu, tuvaleti, savunayı ve duşu paylaşmakla

Giysilerin ortak kullanılmasıyla

Tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak paylaşmakla

Sinek, sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırmasıyla

Aynı telefon kulaklığını takmak ve kapı tokmağına dokunmakla”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18