banner37
banner22

KTTO: "Aşı temini için Türkiye ve AB üzerinden ilerlemekten başka seçenek yok"

banner25

KTTO: "Aşı temini için Türkiye ve AB üzerinden ilerlemekten başka seçenek yok"
banner29

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bugün Ekonomik Örgütler Platformu tarafından yayınlanan bildiride üçüncü madde olarak yer alan, "Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması koşulu da dahil olmak üzere özel hastahaneler, ilaç ithalat firmaları, acil aşı tedariki hususunda yetkilendirilsin" önerisi ile hemfikir olmadığını duyurdu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası'ndan (KTTO) yapılan açıklamada, KKTC’de ihtiyaç duyulan aşıların temini için Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği üzerinden ilerlemekten başka seçeneğin olmadığı vurgulandı, "En azından şimdiki durumda özel sektör eliyle aşı temin etmenin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır" denildi.

KTTO tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Ekonomik Örgütler Platformu tarafından bugün yayınlanan açıklamada, diğer şeyler yanında aşı ithalatı için özel sektör kuruluşlarının devreye girmesinin sağlanması çağrısı yer almaktadır.

Bilindiği gibi bir süre önce, konu ile yakından ilgilenmiş, böyle bir olanak olması halinde bunu Kıbrıs Türk halkı yararına değerlendirmek arzusu ve çabası en yüksek seviyede değerlendirilmeye çalışılmıştı. Bu çalışmalar içinde ortaya çıkan bilgiler, güvenli aşı temininin ancak devleten devlete ilişkiler içinde olabileceğini ve ithalatı yapılabilecek aşıların denetiminin KKTC’de yapılmasını sağlama olanağından yoksun olduğumuzu ve hatta tedarik edilebilecek bazı aşı türlerinin kontrolünün Türkiye’de bile yapılamayacağını kanıtlamıştır.

Bu durumda KKTC’de ihtiyaç duyduğumuz aşıların temini için Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği üzerinden ilerlemekten başka seçeneğimiz olmadığı; en azından şimdiki durumda özel sektör eliyle aşı temin etmenin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu tedarik zincirinin dışına çıkmak veya çıkmak için çalışmak, şimdiki durumda sağlayabileceğimiz aşıları elde edemememiz sonucunu bile doğurabilecektir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bugün Ekonomik Örgütler Platformu tarafından yayınlanan bildiride üçüncü madde olarak yer alan öneri ile hemfikir olmadığını kamuoyu ile paylaşmak ihtiyacı duymuştur.

İlgililerin ve kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15