banner37
banner57

Mağusa'da "müsilaj" benzeri görüntülere rastlandı!

banner25

Mağusa'da "müsilaj" benzeri görüntülere rastlandı!
banner35
banner66
banner67

Mağusa'da "müsilaj" benzeri görüntülere rastlandı!

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyasına (müsilaj) benzer görüntülere, Mağusa’daki Palm Beach’te de rastlandı; görüntüler, Kıbrıs Postası muhabirinin objektifine yansıdı.

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyasına (müsilaj) benzer görüntülere, Mağusa’daki Palm Beach’te de rastlandı.

Sadece balıkçı barınağında tespit edilen ve plajda rastlanmayan görüntüler, Kıbrıs Postası muhabirinin objektifine yansıdı.

Görüntülerin müsilaj olup olmadığına ilişkin tespitin, Çevre Dairesi yetkililerince yapılacak testlerin ardından belirlenmesi gerekiyor.

MÜSİLAJ NEDİR?

banner69
Tüm Marmara Denizi Kasım ayından bu yana yoğun müsilajın etkisi altında...

Müsilaj yani deniz salyası, Marmara ve Adriyatik gibi daha kapalı denizlerde doğal süreçte oluşması beklenen bir durum olsa da şu an yaşandığı gibi yoğun, çok ve kalıcı olması uzmanlara göre "doğal değil"

Tüm uzmanlar şu an yaşanan durumun birincil sebebinin "atıklar" olduğunda hemfikir.

Müsilaj, Marmara Denizi gibi kapalı denizlerde zaman zaman ortaya çıkan bir salgı.

Prof. Sarı bu salgıyı, "Denizdeki biyolojik üretimin başlangıcını, ilk basamağını teşkil eden fitoplankton dediğimiz mikro alglerin, yani mikroskobik bitkiciklerin aşırı çoğalması sonucu, ortamda vuku bulan bazı şartlara tepki olarak bıraktıkları salgıya müsilaj diyoruz" şeklinde açıklıyor.

Bu mukoza gibi yapı, suyun içindeki bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar için çok uygun bir beslenme habitatı yaratıyor ve bu nedenle aralarında zararlı canlıların da olduğu organizmalar bu salgının üzerinde kümeleniyorlar.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner15

banner18