banner37
banner57

Merkel ve Macron Doğu Akdeniz’de bir

banner25

Merkel ve Macron Doğu Akdeniz’de bir
banner35
banner66
banner67

Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bir araya geldi. Fransa'daki görüşmede Türkiye-Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi de ele alındı. İki ülkenin, gelişmelere karşı birlikte hareket edeceği mesajı verildi.

Lübnan'a yardım, Belarus'taki protestolar ve Mali'deki askeri darbe. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu uluslar arası dosyaları görüşmek üzere bir araya geldi. Ama görüşmeye esas damgasını vuran, Doğu Akdeniz gerilimi ve Türkiye oldu.

Görüşme sonrası yapılan basın toplantısında, iki liderin Doğu Akdeniz krizine yönelik farklı yaklaşımları öne çıktı. Türkiye konusu iki lider arasında adeta "sözlü düellosuna" dönüştü.

Macron Libya'daki gelişmelerin de ele alındığını belirtti. Silah ambargosunu delen ülkeler cezalandırılmalı diyerek, üstü kapalı olarak Türkiye'yi de hedef aldı.

banner69
Bu konuyu uzunca görüştüklerini söyleyen Merkel ise, görüş ayrılığını ortaya koydu.

Rusya’da zehirlenerek yoğun bakıma kaldırılan muhalafet lideri Navalny de iki liderin gündemindeydi. Fransa’nın iltica dahil her konuda, Rus siyasetçiye desteğe hazır olduğunu belirtti.

Merkel ise Navalny'nin nasıl zehirlendiği konusunda acilen açıklama bekliyoruz dedi.

Macron, Fransa’nın eski sömürgesi Mali’deki darbeye ilişkin de konuştu. Darbeyi kınadıklarını, bir an önce sivil yönetime geçilmesini umduklarını söyledi. Fransa’nın bölgedeki askeri varlığını ise, "Mali’nin daveti üzerine oradayız" diye açıkladı.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18