Özersay’dan “Konsensus” Açıklaması

Özersay’dan “Konsensus” Açıklaması

Cumhurbaşkanı Akıncı ve Meclis Başkanı Uluçay'ın "Meclis'te ortak görüş var" şeklindeki açıklamalarına HP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'dan yanıt geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özersay, Özersay, oturumun kapalı olduğu için içerikten bahsedemeyeceğini belirterek ancak toplantı sonrası basına bir konsensusun varlığından bahsedildiğinden bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek gerektiğini söyledi.

Özersay, "Meclis'teki dört siyasi parti ve 50 milletvekilinin büyük bölümü, Kıbrıs Rum Tarafının yönetimi ve zenginliği bizimle paylaşmaya hazır olmadığını, siyasi eşitliğimizi de içine sindiremediğini ve bu nedenle federal bir ortaklığın pek de gerçekçi olmadığını düşünüyor. İki siyasi parti ve bir grup milletvekili ise federasyonu tek gerçekçi çözüm yolu olarak görüp bu temelde müzakerelere devam edilmesi gerektiğini savunuyor. Bu iki ana eksenden her biri diğerinin tezini gerçekçi bulmuyor" diye konuştu.

Özersay, "Kıbrıs Rum Liderinin zamana oynayarak statükonun devamını sağlamaya çalıştığı yönünde en azından tüm siyasi partiler arasında bir konsensustan bahsedilebilir. Zaten bu hususlar, altı siyasi partinin kamuoyuna yaptıkları açıklamalardan da görülebilir. Çözüm zemini ve “nasıl bir ortaklık” tartışması açısından dünkü Meclis oturumunda siyasi partilerin görüşlerinde değişen bir şey olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 12:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER