Özersay’dan Rum Dışişleri Bakanı’na yanıt!

Özersay’dan Rum Dışişleri Bakanı’na yanıt!
banner35
banner66

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Doğu Akdeniz ile ilgili olarak toplanması önerilen doğal gaz konferansıyla ilgili olarak “Kıbrıslı Türklerin böyle bir konferansa katılımını hiç bir şekilde kabul edemeyiz” şeklindeki sözlerine Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan tepki geldi. 

Bakan Özersay “şımartılan Rum liderliği haklarımızı gasp edebileceğini zannediyor. Her zamanki gibi Kıbrıs Türkleri ve KKTC olarak bizleri yok saymaya kalkıyor. Ancak boşuna hayal kuruyorlar. Nasıl ki Kıbrıs’ın geleceğine dair bir karar alınacağında her iki Halkın da iki ayrı referandumda rızasının alınmasına ihtiyaç vardır, doğal gaz ve deniz yetki alanları konularının da çözümlenebilmesi için Kıbrıs Türk halkının iradesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle Sayın Hristodulidis’in ve Rum tarafının gücü bizi bu veya benzeri bir toplantıdan ya da platformdan dışarıda tutmaya yetmeyecektir” ifadelerini kullandı. 

Hristodulidis’in Sözleri

Rum Dışişleri Bakanı açıklamasında şunları söylemişti:

“Herhangi bir bölgesel konferansa bölgedeki AB üye devletlerinin katılması gerekir. Böyle bir konferans çıkarlara hizmet etmek için kullanılamaz, bu noktada Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler hakkındaki bilindik tezlerinden bahsediyorum. Kıbrıs Cumhuriyeti AB üyesi bir devletidir. Böyle bir bölgesel konferansa katılacaktır. Kıbrıslı Türklerin böyle bir konferansa katılımını hiçbir şekilde kabul edemeyiz.” 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner119

banner120

banner121

banner118

banner117

banner116