banner37
banner22

Özyiğit: "UBP, 'kahve bile içmem' diyenler tarafından hükümete getiriliyor"

banner25

Özyiğit: "UBP, 'kahve bile içmem' diyenler tarafından hükümete getiriliyor"
banner29

Kıbrıs Postası

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, BRT 1 ekranlarında yayınlanan ‘Birinci Boyut’ isimli programa katılarak, hükümetin istifa sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Gereksiz konuşmayı sevmem; bunun altını çizmek istiyorum…” diyen Özyiğit,“Bu ülke çok ciddi süreçlerden geçerek bu günlere geldi. Geriye dönüp 15 ay önceye, 7 Ocak seçimleri öncesine baktığımızda,ülke hangi aşamadaydı? Buna bakıp, buna göre değerlendirme yapılmalı.” dedi.

Temmuz 2018’de olması gereken seçimlerin,  7 ay önceye alındığını, hatta hodri meydanlar çekildiğini ifade ederek,“Bir seçim süreci yaşadık ki, şimdi yeniden göreve getirilecek olan partinin genel başkanı, kitlelerden kopuk, hiçbir TV programına katılamayan, bizimle hiçbir canlı yayına katılamayan bir durumdaydı. Adı yolsuzluklarla anılıyordu. Böylesi bir süreçte, UBP birinci parti çıktı, halkın takdiri…”

“UBP, ‘KAHVE BİLE İÇMEM’ DİYENLER TARAFINDAN HÜKÜMETE GETİRİLİYOR”

TDP olarak bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını belirten Özyiğit,“Oturup bir değerlendirme yaptık. Kıbrıs Türk kültürü olarak, hiç sevmediğimiz, beğenmediğimiz biri dâhil gelse ve kapımızı çalsa, ona bir kahve ikram eder, teşekkür eder, yolları açık olsun deyip yollatırız. Ama bir parti vardı, bir başkan vardı, “Kahve içmeye bile beklemem” dedi. Sadece Özgürgün günah keçisi oldu, görevinden ayrıldı da UBP’nin yolsuzlukları aklandı mı? Bu yolsuzluklarla anılan parti, ülkeyi yönetilmeye getiriliyor. Hem de bizzat kahve bile içmem diyenler tarafından. “

“ÜLKE İLK KEZ TC’DEN PARA GELMEDEN YÖNETİLİYORDU, HÜKÜMET İSTİFASIYLA BUNU ÖNLEDİLER”

Ekonomik Protokole taslağına ilişkin“Bu hafta gelmesi bekleniyordu” diyen Özyiğit, “Olmadı, hükümet bozulduğu için gelmedi” dedi.

Hükümet ettikleri 14 aylık süreç içerisinde, Kıbrıs Türk toplumunun ilk kez kendi kaynaklarını nasıl kullanabileceğiyle tanıştığını söyleyen Özyiğit, “Savunma rakamlarını da Kıbrıs Türk toplumu karşıladı. İlk defa Kıbrıs Türk toplumu, Türkiye’den hiç para gelmemesini göz ederek, müsteşarların da katıldığı toplantılara şahit oldu. Bu hükümetin istifasıyla, bunlar önlendi” şeklinde konuştu.

“YENİ BAKAN, KİTAP BASIMINDA SORUN YAŞAMAYACAK”

“Ülkeye ilk kez, öz kaynaklarla okullar kazandırılıyordu” diyen Özyiğit, hükümet bozulmadan önce, bu hafta, eğitimdeki gelişmelere ilişkin bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklama yapmayı düşündüklerini fakat hükümetin bozulmasıyla, açıklamanın havada kaldığını ifade etti.

“Şimdiden yeni gelecek Eğitim Bakanı’na müjde vermek istiyorum” diyen Özyiğit, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının başında yaşanan ‘kitap basım krizinin’ bu yıl yaşanmayacağını söyleyerek,  “Yeni gelecek bakana müjde vermek istiyorum. Kitap basımına ilişkin gerekli kaynak ayrılmıştır. İşte Kıbrıs Türk toplumu bunlarla tanışıyordu” ifadelerinde bulundu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18