banner37
banner22

PARTİ MECLİSİ’NDE 55 KİŞİ “KOALİSYON DEVAM ETMESİN” DEDİ…

banner25

PARTİ MECLİSİ’NDE 55 KİŞİ “KOALİSYON DEVAM ETMESİN” DEDİ…
banner35

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Halkın Partisi’nin bundan sonra muhalefette mi kalacağına, hükümet kurmak için görüşme mi yapacağına Halkın Partisi Parti Meclisi’nin karar vereceğini söyledi.

Özersay, “Yaşadığımız tecrübeler ışığında bir karar üretmede kararlıyız. Karar, halkın menfaati neyse o yönde olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Kudret Özersay, hükümetteki son gelişmelerin değerlendirildiği HP Parti Meclisi’nin 4 saatlik toplantısının ardından basına açıklama yaptı, soruları yanıtladı.

PARTİ MECLİSİ’NDE 55 KİŞİ “KOALİSYON DEVAM ETMESİN” DEDİ…

Kudret Özersay, HP Parti Meclisi toplantısında “55”e “4” şeklinde “4’lü koalisyonun devam etmemesi” kararı alındığını açıkladı ve Parti Meclisi’ndeki bu değerlendirmenin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Yaklaşık 15 aydır şartları zorlayarak, her defasında ülke menfaatine olduğuna inandıkları için ellerinden geldiğince çaba ortaya koyduklarını ifade eden Özersay, “Hükümeti yaşatmaya ve koalisyon protokolü çerçevesindeki sözlerimizin arkasında durmaya gayret gösterdik” dedi.

Geçen bu süre zarfında kolaya kaçmadıklarını söyleyen Özersay, doğru gördükleri yanında doğru görmediklerini de şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti.

Özersay, “Sürekli olarak koalisyonu yaşatmak için bir çaba ortaya koyduğumuz herkes tarafından biliniyordu” dedi.

“ELİMİZDEN GELEN TÜM ÇABAYI ORTAYA KOYDUK AMA DERİNLEŞEN BİR GÜVEN BUNALIMI VARDI”

Özersay, icraat yapma konusunda zaman zaman sıkıntı çekmelerine rağmen bunu da göze aldıklarını söyleyerek, “Hükümetin devamı yönünde elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

Kudret Özersay, “Bugün gelinen noktada durum bizim açımızdan, özellikle HP’nin siyaset yoluna çıkarken ortaya koyduğu değerler açısından son derece rahatsız edici bir hal aldı. Geldiğimiz durum derin bir güven bunalımının yaşandığı bir durumdur. Hükümet içerisinde bir süredir ve son bu yaşananlarla da birlikte iyice derinleşen bir güven bunalımıyla karşı karşıya kaldık” dedi.

“BU SADECE BİZİM TESPİTİMİZ DEĞİL”

Bunun sadece kendilerinin tespiti olmadığını da kaydeden Özersay, dün akşamki Bakanlar Kurulu toplantıda koalisyon ortağı diğer partilerin bazı bakanlarının da ortada bir güven bunalımı olduğu yönünde tespit ve saptamaları olduğunu kaydetti.

Son günlerde yaşananlar konusunda Özersay, Bakanlar Kurulu’nda dün akşam inceledikleri dosyaya işaret etti, özellikle HP’nin karşı çıktığı, Bakanlar Kurulu’nda geçmesine müsaade etmediği birtakım kararların, Bakanlar Kurulu’ndan geçmesi için sürekli toplantı gündemine getirildiğini söyledi.

“BİZDEN GİZLİ ŞEYLER YAPILDIĞINI BİZZAT TEYİT ETTİK”

HP’nin Bakanlar Kurulu’ndaki karşı çıkışlarının göz ardı edildiğini belirten Özersay, kararların kendilerinden gizli alındığını, (arazi dağıtımlarının) başka şekillerde yapıldığını, bunları dün akşamki toplantıda aldıkları dosyayla bizzat teyit ettiğini belirtti.

Karşı çıktıkları kiralamaların yanında başka bazı yerlerin de yeni kira şeklinde kiralandığını belirten Özersay, “Bunu da bizzat tespit ettik” diye konuştu.

Özersay, koalisyon hükümeti kurulduktan sonra, 2018 yılında, “kiralamaktan vazgeçtik” denilen yerlerin de kendilerinin bilgisi dışında tekrardan kiralandığını dosyaya bakarak gördüklerini aktardı.

2006’da yürürlüğe giren İhale Yasası’na rağmen çok sayıda çok farklı kategorilerde malların ihalesiz şekilde Maliye Bakanlığı üzerinden kiralanmaya devam edildiğini söyleyen Özersay, “Bu bilgilerin Başbakan’da dahi olmadığını dün akşam Bakanlar Kurulu toplantısında bizzat tespit ettik” dedi.

“BAŞBAKAN’IN DA BİLGİSİNDE OLMAYACAK ŞEKİLDE KİRALAMALAR YAPILDI”

Özersay, “Başbakan’ın da bilgisinde olmayacak şekilde bu kiralamaların yapıldığını, Bakanlar Kurulu’nda karşı çıkılan bazı kiralamaların yapılmaya devam edildiğini ve bu tür uygulamaların yoğun şekilde yapıldığının tespitini yapmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

“BU SİNEYE ÇEKİLEBİLECEK BİR NOKTA DEĞİL”

Özersay, “Halkın Partisi olarak ‘her ne isterse olsun, her ne pahasına olursa olsun hükümette olalım, hükümette kalalım’ görüşünde olmadık, hiçbir zaman olmadık. Bu yapılanları ve geçen sürede güveni sarsan tutum ve davranışları, öncelikler bağlamında uyuşmayan hususları elimizden geldiğince gittiği yere kadar götürmeye çalıştık ama gelinen nokta bizim açımızdan sineye çekilebilecek bir nokta değil” şeklinde konuştu.

DENKTAŞ’IN İSTİFASI… “SAYIN DENKTAŞ NORMAL BİR BAKAN DEĞİL, KOALİSYON ORTAĞI”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın istifasına da değinen Özersay, “Sayın Maliye Bakanı’nın bu koalisyonun ve bu kabinenin normal bir bakanı olmadığını, dörtlü bir koalisyonun dört ortağından birinin temsilci olduğunu herkese hatırlatma ihtiyacı hissederim” dedi.

Kudret Özersay, Halkın Partisi’nin bundan sonra muhalefette mi kalacağına, hükümet kurmak için görüşme mi yapacağına Halkın Partisi Parti Meclisi’nin daha sonraki toplantısında karar vereceğini kaydetti.

“TECRÜBELER IŞIĞINDA BİR KARAR ÜRETMEDE KARARLIYIZ”

Özersay, “Herkesin şunu bilmesini isterim ki, bu değerlendirme yapılırken, bu karar verilirken, HP olarak biz geçen 15 aylık dönem içinde ilk kez girmiş olduğumuz bu hükümette yaşadığımız tecrübeler ışığında bir karar üretmede kararlıyız. Karar, halkın menfaati neyse o yönde olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Özersay, Parti Meclisi’nde 4’e karşı 55 oyla, dörtlü koalisyonun devam etmemesi yönünde bir karar alındığını söyledi.

YENİ HÜKÜMET SORUSU

Özersay, soruları da yanıtladı.

“HP yeni kurulacak hükümette de olursa, bu arazilerle ilgili tavrı ne olacak, kiralama iptal mi olacak?” sorusuna yönelik Özersay, “Halkın Partisi, söylediğiniz şekilde karar alırsa halihazırda yapılmış, etik olmayan, hukuka aykırı şeylerin iptali tabii olmazsa olmaz olur” dedi.

Özersay, hükümette mi muhalefette mi kalacaklarını yaşadıkları tecrübeler ışığında kararlaştıracaklarını yineledi.

(ERKEN SEÇİM)…. “BİZ TABİ Kİ O SEÇENEĞİ DE DIŞLAMIYORUZ”

“Erken seçim” konusundaki soru üzerine Özersay, “Erken seçim şartlara bağlı olarak tabii mevcut olur. Zaten bir koalisyona girmeme yönündeki karar, eğer başka koalisyona girmeme kararları gelirse veya koalisyon görüşmeleri olur da başarısız olursa, zaten erken seçime gidilir. Biz tabii ki o seçeneği de dışlamıyoruz” dedi.

DENKTAŞ’IN İSTİFASI… “4’LÜ KOALİSYON RUHU BU ANLAMDA ORTADAN KALKTI”

Denktaş’ın istifasıyla ilgili bir soru üzerine Özersay, bu istifanın normal bir bakan istifası gibi sunulmaya çalışılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti.

Özersay, “4’lü koalisyonun 4 ayağından birinden bahsediyoruz. İster o Bakanlar Kurulu’nun içinde olur ister dışında olur fark etmez. Bugün itibarıyla 4’lü koalisyon ruhu bu anlamda ortadan kalktı. Kendiliğinden çöktü. Onun başka birtakım sebepleri tabii ki var. Kendine göre izahı da olabilir. Kimse böyle bir hamleyi ‘tamam işte bir bakan değişti, her şey değişti’ şeklinde sunmaya çalışmamalı” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 00:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18