banner2

Polis: "Plakasını yenilemeyen motosikletlere cezai işlem uygulanmayacak"

Polis: "Plakasını yenilemeyen motosikletlere cezai işlem uygulanmayacak"

Kıbrıs Postası’nın “Eski plakalı motosikletle çevirme yapan polis, eski plakalı araç sahiplerine ceza kesti!” başlığıyla gündeme getirdiği olayla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi. 

Açıklamada, “gerek yürürlükte olan yeni tüzükte, gerekse uygulamda olan bir önceki tüzükte, RHA ve sivil plakalı motosiklet plakalarının ne şekil ve tipte olacağı yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır” denilerek, aksaklık giderilene dek motosikletlerde plakalara ilişkin herhangi bir cezai işleme polis tarafından gidilmeyeceği duyuruldu. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

“Bugün bir gazetede yer alan haberde, bir polis motosikletinin plakasının yeni düzenlemeye uygun olmadığı ve buna rağmen araçlarında hâlâ daha eski plaka bulunduran vatandaşlara ceza yazıldığı yönünde haber yer almaktadır. 

Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Tüzüğü (A.E. 450/2008) altında EK- ll'de tüm motorlu araçların plakalarının nasıl şekil ve tipte olacağı belirtilmektedir.

Ancak, gerek yürürlükte olan yeni tüzükte, gerekse uygulamda olan bir önceki tüzükte, RHA ve sivil plakalı motosiklet plakalarının ne şekil ve tipte olacağı yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır. 

Görülen aksaklığın giderilmesi için ilgili Bakanlığın motosiklet plakaları ile ilgili yeni düzenlemenin yasalaşması yönündeki çalışmaları devam etmektedir. 

Bu hususlar dikkate alınarak, aksaklık giderilene kadar motosikletlerde plakalara ilişkin herhangi bir cezai işleme polis tarafından gidilmeyecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NE OLMUŞTU?

Kıbrıs Postası “Eski plakalı motosikletle çevirme yapan polis, eski plakalı araç sahiplerine ceza kesti!” başlığıyla gündeme getirdiği haberinde, yenilenen araç plakalarının uygulanırlığını denetlemek maksadıyla çevirme yapan polis ekibi içindeki bir motosikletin plakasının eski olmasının, vatandaşın tepkisine neden olduğunu yazmıştı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER