banner5

Sağlık Bakanlığı pek çok ülkenin risk grubunu değiştirdi

Sağlık Bakanlığı pek çok ülkenin risk grubunu değiştirdi
banner35
banner66

Sağlık Bakanlığı risk değerlendirmesine göre pek çok ülkenin kategorisi değişti.

Yeni Kategorilere dair seyahat uygulamaları 25 Eylül 23.59 itibarı ile yürürlüğe girecek.

Buna   göre  önceden A grubunda olan   Estonya,Norveç  ve Kanada  B grubuna ,B grubundaki   Avusturya, İsviçre,Çek Cumhuriyeti,Monako,Macaristan ve Slovenya   C grubuna  geçmiştir. C grubundaki  Sırbistan   B grubuna ,Avustralya ise A grubuna geçmiştir.

Bu uygulamalar 25 Eylül 23.59 itibarı ile yürürlüğe girecektir.

Kategori A

1.             Finlandiya

2.             Güney Kore

3 .            Litvanya

4              Letonya

5.             Yeni Zelanda

6.             Tayland

7.             Avustralya

*A kategorisindeki ülkelerden, Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelen ve son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını belge olarak kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine gösterenler ülkeye girebileceklerdir. Bu kişilere rutin test veya karantina uygulanmayacaktır. 

*A kategorisindeki ülkelerden Türkiye üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gelecek kişilere ise B kategorisi ülke kuralları uygulanacaktır. *Güney Kıbrıs’ta çalışan, eğitim ve tedavi gören kişiler ve diğer nedenlerle güneye geçenler sadece bir kez PCR testi yaptırarak Güney Kıbrıs’a gidiş gelişlerini sürdürebileceklerdir.

Ancak bu kişilere random PCR testleri yapılacaktır. Ayrıca Güney Kıbrıs’ta yaşayan herkes sadece 1 kez negatif PCR sonucu göstererek ülkeye girebilecektir.

*Pile’de ikamet eden tüm vatandaşlarımız, ilk geçişlerinde bir defaya mahsus PCR negatif test sonucu göstermek kaydıyla Pile’ye veya Pile’den Kuzeye sürekli geçiş yapabileceklerdir.

*Kıbrıs’ta bulunan diplomatik misyon, BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi ve benzeri uluslararası örgüt personelinden ilk geçişte bir defaya mahsus olmak üzere negatif PCR sonucu göstermeleri istenecektir. Bu kişilere de random PCR testi yapılacaktır. 

Kategori B  

1            Danimarka 2.            İrlanda 3.            İzlanda 4.            Japonya 5.            Polonya 6.            Belçika 7.             İtalya 8.            Çek Cumhuriyeti 9.            Vatikan 10.          San Marino 11.          Ruanda 12.          Uruguay 13.          Çin+honk kong dahil 14.          Singapur 15.          Türkiye 16.          Yunanistan 17.          Birleşik Krallık 18.          İsveç 19.          Lihtenştayn 20.          Slovekya 21.          Almanya 22.          Gürcistan 23.            Estonya 24.            Norveç 25            Kanada 26          Sırbistan 28.         Tayvan* 

B kategorisindeki ülkelerden KKTC‘ye gelecek kişiler;

a)Seyahate başlama tarihinden önceki 0-120 saat arasında yaptırdıkları negatif PCR test sonucunu belge olarak kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine teslim ederek ülkeye giriş yapabilecekler, teslim etmemeleri durumunda ise ülkeye alınmayacaklardır. Ancak B gurubundaki ülkelerden gelenler, ülkeye  girdikten sonra 7 gün süre ile devletin belirlediği  karantina merkezlerinde karantinaya alınacaklardır.Karantinanın 7. Günü PCR testi yapılacak ve sonucuna göre karantina sonlandırılabilecektir. 

b) Resmi görevli olarak KKTC ‘den Türkiye ‘ye gidecek veya Türkiye’den KKTC ye gelecek kişiler 72 saat içinde gerekli önlemleri uygulayarak görevlerini tamamlayıp ülkelerine dönmeleri koşulu ile karantinaya alınmayacaklardır.

c)Yüksek öğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

d) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

*Tayvandan gelecek kişilerden son 14 gün Tayvanda olduklarını gösteren İngilizce bir belge istenecektir.

Kategori C

1.            Amerika Birleşik Devletleri 2.            Brezilya 3.            Arjantin 4.            Karadağ 5.            Portekiz 6.            Lüksemburg 7.            Romanya 8.            Hindistan 9.             İran 10.          Israil 11.          Kazakistan 12.          Kosova 13.          Meksika 14.          Mısır 15.          Pakistan 16.          Rusya 17.          Türkmenistan 18.          Bangladeş 19.          Filipinler 20.          Irak 21.          İspanya 22.          Fransa 23.          Bulgaristan 24.          Cezayir 25.          Fas 26.          Katar 27.          Azerbaycan 28.          Malta 29.          Hırvatistan 30.          Hollanda 31.          Andora 32.          Tunus 33.          Birleşik Arap Emirlikleri 34.          Lübnan 35.          Ukrayna 36.          Bahreyn 37.          Suudi Arabistan 38.          İsviçre 39.         Monako 40.         Macaristan 41.         Slovenya 42.         Çek Cumhuriyeti 43.         Avusturya ve diğer ülkeler 

*C kategorisindeki ülkelerden gelecek  kişiler  için uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde Sağlık Bakanlığı görevlilerine verme zorunluluğu vardır. Bu kişilere 14 gün süre ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği bir karantina merkezinde karantinada kalacak  ve karantina bitiminde  PCR testi yapılacaktır 

Not:

1- Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.

2- Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saatlik süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.

3- B ve C grubu ülkelerden geleceklerin Seyahat tarihinden 6 gün önce veya daha eski tarihlerde alınan PCR test sonuçları ülkeye girişlerde geçerli sayılmayacaktır. Bu şekilde test ibraz eden kişiler ülkeye alınmayacaktır.

4-Sağlık Bakanlığının İçişleri Bakanlığı ile yapmış olduğu görüşme sonucunda B grubu ülkelerden gelip gece kulüplerinde çalışacak olanlar Türkiye’de 2 hafta kalmış olsalar bile KKTC de 7 gün süre ile karantinada kalacaklardır. Ayni amaçla C grubu ülkeden gelenler ise 14 gün karantinada kalacaklardır. B ve C grubu ülkelerden gelecek bu kişiler de ülkeye girerken uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu belgelemek zorundadırlar. 

5- Türkiye’den KKTC’ye gelecek yolcuların PCR test sonuçlarının üzerinde QR kodu olma zorunluluğu vardır.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner119

banner120

banner121

banner118

banner117

banner116