Tatar: Türkiye federal çözüm umudu kalmadığını resmen ortaya koymuştur

Tatar: Türkiye federal çözüm umudu  kalmadığını resmen ortaya koymuştur
banner35
banner66

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Ersin Tatar, Kamu-İş Sendikası’nı ziyaret ederek, Başkan Ahmet Serdaroğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü. Başkan Ahmet Serdaroğlu, ülkede pandemi süreci ve ekonomik gelişmeler hayli önemli olsa da, Cumhurbaşkanlığı Seçiminin toplumun kaderini belirleyeceğini söyledi.

Sendikanın siyasi bir bağı olmadığını ifade ederken, Ersin Tatar’a başarı dileklerini ileten Serdaroğlu, “Seçegeniz aday Kıbrıs Türk Halkı’nın Lideri olacaktır. Kıbrıs Türk Halkı’nı birleştirici bir ismin kazanması gerektiğini düşünüyoruz.

Hele de böyle bir dönemde, pandemi ve ekonomik sorunlar yanında, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bakıldığında, ayrıştırıcı değil birleştirici bir isim olması lazım. Aksi halde, kendi içimizde didişme KKTC’yi farklı yerlere taşıyabilir” dedi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Ersin Tatar da Maliye Bakanlığı görevinden itibaren, Kamu İş ile sürekli yakın çalışma içerisinde olduklarını hatırlattı. Kamu-İş’in çalışma yaşamındaki değerine ve önemine vurgu yapan Tatar, temel hedefin güçlü bir kamu maliyesi ve çalışanlarıyla müreffeh bir KKTC olduğunu söyledi

Tatar, “ KKTC devlet yapısını, ekonomik ve siyasi yapısını korumak bizler için çok önemli. Pandemi ile birlikte kamu maliyesinde daralma gördük. Zor günler geçirdik ama aldığımız önlemlerle önemli yol aldık” dedi.

2021 bütçesine başladıklarını, ekonomik ve mali beklentilerin, bu bütçede yer alacağını belirten Tatar, Türkiye’nin desteğiyle geleceğe umutla baktıklarını söyledi. Siyasi ve diplomasi yanında Anavatan Türkiye’nin ekonomik ve mali yardımlarının pandemi sürecinde daha da anlamlı olduğuna işaret eden Tatar, “ Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile maaşlarda kesintileri geri ödedik. Sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu Başbakan Tatar, “ KKTC Devletini yaşatmak ve yüceltmek için bu yola çıktık.  Kıbrıs Türk Halkı eşitlik temelinde bu adada var olmaya devam edecektir. Bunun için devletimizin ekonomik yapısını güçlü tutmak lazım bizler için hayati önem arz eder” ifadelerini kullandı Kurum ve kuruluşları daha da güçlendirerek, Kıbrıs Türk Halkı’nın haklı davasına sahip çıkmak istediklerini vurgulayan Tatar, “ Kıbrıs’ta yeni bir gelecek istiyoruz. Yeni görüşler, yeni öneriler ortaya koyuyoruz. Federal çözümden umut kalmamıştır. Yanyana yaşayan iki devlet formülünü sonuna kadar desteklemek gerekir

. Federal anlayış denilerek, günün sonunda bizi üniter yapıya götürmek isteniyor; sıfır asker sıfır garanti noktası talep ediliyor ama federal çözümle ilgili Anavatan Türkiye’den gelen mesaj tarihi önemdedir. Federal çözümün artık mümkün olmadığı net bir şekilde ortaya konulmuştur.Halkımız herşeyin farkındadır. Umarız alması gerekenler de bu mesajı almıştır”dedi. Tatar, “ Alternatifler masaya gelmeli… Konfederal çözüm, AB çatısı altında iki devlet düşünülebilir…

BM Güvenlik Konseyi kararları deniyor. Halkımız seçimde bizi seçerek, dünyaya bizim vizyonumuzu da benimsediğini açıkca gösterecektir. Bu durumda dünya da bizi dinlemek zorundadır” diye ekledi. 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner119

banner120

banner121

banner118

banner117

banner116