Tatar’dan, Çavuşoğlu’na destek

“Herkesle farklı alternatiflerin konuşulması fikrini destekliyoruz”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün POlitis’e verdiği demeçte, Kıbrıs’ta çözüm konusunda farklı alternatifler var, Hepsini masaya koyalım, Ada’dan veya garantörlerden farlı fikirlere açığız. Neyi müzakere ettiğimizi önceden görüşüp, anlaşmamız gerek. Demişti. İşte Çavuşoğlu’nun açıklamalarına destek UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’dan geldi. Çavuşoğlu’nun “Kıbrıs konusunun çözümü için herkesle farklı alternatiflerin konuşulması” fikrine tam destek verdiklerini belirtti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “Kıbrıs konusunun çözümü için herkesle farklı alternatiflerin konuşulması” fikrine tam destek verdiklerini belirtti.


Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıs konusunda görüşme sürecine geçilmeden, federasyon dışındaki diğer çözüm modelleri ile hidrokarbon yataklarından iki halkın nasıl yararlanacağının ilgili tüm taraflar arasında ele alınmasından yana olduklarını” ifade etti.


“Önemli olan, barışın devamı, Kıbrıs’ta bir anlaşma sağlanması, Kıbrıs konusunun çözüme bağlanması sonucu, Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesi, bölgenin bundan olumlu yönde etkilenmesi ise, her alternatif değerlendirilmeli ‘federasyondan başka çözüm olmaz’ şeklinde bağnazlık yapılmamalıdır” diyen Ersin Tatar, “UBP’nin TC Dışişleri Bakanı’nın alternatifleri de görüşme politikasına tam destek verdiğini, bu bağlamda, Rum Yönetimi, Rum partileri, Yunan hükümeti, ve Yunan partileri ile temaslar yapmaya hazır olduklarını” vurguladı.

Tatar “UBP, Kıbrıs konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ortaya çıkan gelişmeler doğrultusunda politikalar üretmeye çalışmaktadır. Rum Yönetimi Başkanı ve iktidar partisi DİSİ, alternatif fikirler ortaya koymaya başladığına göre bizlerin de düşündüğümüz farklı çözüm modellerini gündeme getirme hakkımız vardır dedi.

UBP genel başkanı Ersin Tatar Rum tarafı, yönetime etkin katılımımızı, toprak, mülkiyet gibi konuların var olan gerçekler ışığında çözülmesini, varılacak anlaşmanın AB’nin birincil hukuku haline gelmesini, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını istemediğine göre eski, malum federal çözüm modeli artık mümkün değildir demektir. Şimdi yapılması gereken yeni fikirlerin, yaratıcı görüşlerin ortaya konulması, her yerde, her kesimde ve iki halk arasında tartışılmasının sağlanmasıdır ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 15:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER