banner37
banner57

Turistlerin Bir Türlü Anlam Veremedikleri Türklere Has 15 Durum

banner25

Turistlerin Bir Türlü Anlam Veremedikleri Türklere Has 15 Durum
banner35
banner66
banner67

Türkiye’ye Gelen Turistlerin Bir Türlü Anlam Veremedikleri Türklere Has 15 Durum

1. "Erasmus programında tanıştığım Türk bir arkadaşımı ziyaret etmek için Türkiye'ye gittim."

Beni evlerinde akşam yemeğinde ağırlamak istediler. Gittiğim zaman yerde yemek yiyeceğimizi görünce şoka girmiştim. Ama daha sonra yemeklerin ortada büyük tabaklarda olduğunu görünce daha büyük bir şok yaşadım. Herkes aynı yerden yiyordu."

2. "Türklerin dini değerlerine ne kadar bağlı olduklarını görünce şaşırmıştım."

"İstanbul'u ziyaret ettiğim zaman çok fazla camii gördüm, daha sonra internetten araştırdım. Türkiye'de 81 binden fazla camii varmış ve bunların 3100 tanesi İstanbul'da yer alıyormuş. Bu arada diğer dinler için de ibadet alanları mevcut. Başka araştırmalar yaptığım zaman Türklerin günde 5 kere namaz kıldıklarını öğrenip şok olmuştum."

3. "Türkiye'ye bir eğitim için gitmiştim. Konuşacak kimseyi bulamamak beni çok şaşırttı."

"Türkiye'de İngilizce bilen insan sayısı çok az ve konuşanlar da çok hakim değiller."

4. "Yerel pazarları görünce bir miktar kültür şoku yaşadım."

"Kırsal kesimlerden gelen kadınlar kendi ürettikleri şeyleri satıyorlardı. Meyve sebze satan da vardı, süt ürünleri satan da. Hiçbir kontrolden geçmeden satabiliyor olmaları beni çok şaşırttı. Bu arada alan insan sayısı da çok fazlaydı."

5. "Sol taraftaki tuvalet şeklini ilk defa Türkiye'de gördüm."

"Klozet yerine geleneksel bir tuvaletleri var. İlk girdiğim zaman nasıl kullanacağım konusunda epey zorlanmıştım. Boş boş baktım bir süre nereye yapacağımı anlamak için."

6. "Türklerin evine asla ayakkabınız ile giremezsiniz."

"Eve girmeden ayakkabılarını çıkartıp kapının önünde bırakıyorlar. Kapıda 100 çift ayakkabı da kalsa çok umurlarında olmuyor."

7. "Türklerin araba kullanma tarzları çok değişik."

"Ankara'ya gittiğim zaman ilk defa taksiye binmiştim ve tüm yol gözümü yoldan ayıramadım. Çok hızlı ve dikkatsiz kullanıyorlardı. Daha sonra anladım ki Türkiye'de trafik kurallarına uymuyorlar."

8. "Türkiye'de yaşadığım en büyük kültür şoku piknik alışkanlıkları olmuştu."

banner69

"3 yıldır Çanakkale'de yaşıyorum. En garipsediğim durum, özellikle yaz aylarında tüm aile toplanıp pikniğe gitmeleri olmuştu. Aileden kastım 15 20 kişi toplanıyorlar ve ormanlık bir alana gidip mangal yakıyorlar, top oynuyorlar."

9. "Yaz tatili için Marmaris'e gittiğim zaman edindikleri seküler yaşam tarzı beni epey şaşırtmıştı."

"Camiilerin karşısında barlar var, imamların sakalları yok... Hiç böyle hayal etmiyordum Türkiye'yi, görünce şoka girmiştim."

10. "Türkiye'ye Rusya'da tanıştığım bir Türk ile evlenerek yerleştim."

"Geleli 4 sene oldu, her gün başka bir şeye şaşırıyorum. Ama beni en çok şaşırtan düğün adetleri ve gerdek gecesi olmuştu. Düğünden önce birçok gelenekle uğraştık, bana kıyafetler aldık, hamama gittik. Düğünde ise her yerimize altın taktılar. Ama en büyük şokum ertesi gündü, eşimin annesi arayıp önceki gecenin nasıl geçtiğini sormuştu."

11. "Yaklaşık bir yıldır Konya'da yaşıyorum..."

"Başlarda dikkatimi çekmemişti ama sonradan fark ettim ki Türk erkekleri inşaat izlemeyi çok seviyor. Neden bilmiyorum ama öylece durup iş makinelerini izliyorlar."

12. "Türkiye'de kahve dükkanı sayısı çok fazla, fakat bazılarına sadece erkekler gidiyor."

"Ziyaret ettiğim mahallede gördüğüm zaman girmek istedim fakat arkadaşlarım kadınların 'kahvehane'ye giremeyeceğini söylemişlerdi. Çok şaşırmıştım. Bir de sigarasız alan sayısı çok az Türkiye'de, her yerde sigara içilebiliyor."

13. "Tükettikleri çay miktarına inanamayacaksınız!"

"Türkiye'de sabah kahvaltılarında, öğle yemeklerinde, öğleden sonra ve akşam yemeklerinden sonra çay içiyorlar. Hem de öyle 1 bardak falan değil, birkaç bardak. En enteresanı ise çayı şekersiz içiyor olmaları, siz şeker kullanıyorsanız da kullanmamanız için ısrar ediyorlar."

14. "Hiç İngilizce bilmeyen bir berbere girmiştim."

"Enteresan bir şekilde birbirimizi anladık, istediğim modeli de anlattım. Saç kesimi bittikten sonra yüzümü aşağı eğmemi istedi ve öyle bir yıkadı ki nefes alamadım. Bir de yüzüme ağda sürüp kaldırmıştı, o an hayatımın şokunu yaşadım."

15. "Tatlılara verdikleri isimleri bir süre idrak edemedim."

"Türkler kendilerine özgü tatlılara çok enteresan isimler veriyorlar. Mesela, dilber dudağı, hanım göbeği, şıllık tatlısı..."

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18