banner2
banner11

Türkiye'de kronik hastalığı olan öğrencilere uzaktan eğitim hakkı

Türkiye'de kronik hastalığı olan öğrencilere uzaktan eğitim hakkı

Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı, kronik rahatsızlığı olan öğrencilerin alacakları belge ile eğitimlerini Covid-19 salgını süresince uzaktan sürdürebileceklerini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kronik hastalığı bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin bu durumlarına ilişkin e-Nabız Sistemi'nden veya Sağlık Bakanlığı'nca belirlenecek diğer usullerle alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvurmaları halinde eğitimlerini Koronavirüs (Covid-19) salgını süresince uzaktan eğitim ile sürdürebileceklerini bildirdi.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sene başı iş ve işlemlerine ilişkin illere gönderilen yazıda, kronik rahatsızlığı bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik yapılacak işlemler belirlendi.

Buna göre, Sağlık Bakanlığı e-Nabız Sistemi'nde kronik hastalıklar listesinde hastalığı yer alan resmi ve özel ilköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, bu durumlarına ilişkin e-Nabız Sistemi'nden veya Sağlık Bakanlığınca belirlenecek diğer usullerle alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, eğitim faaliyetlerini Covid-19 salgını süresince uzaktan eğitim ile sürdürebilecek.

Buna göre, 21 Eylül 2020 Pazartesi günü başlayacak yeni ders yılı için okullarda, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda hijyene yönelik hazırlıkların tamamlanacağı söylendi.

Bakanlık açıklamasında, "Derse başlama saatleri, Covid-19 salgınının etkisi, coğrafi şartlar, iklim ve çevre koşullarındaki farklılıklar göz önüne alınarak gerek taşımalı sistemle taşınan öğrencilerin durumu açısından gerekse özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmeyecek ve gün ışığından daha fazla yararlanılması için valiliklerce düzenlenme yapılacak" denildi.

Bakanlığın söz konusu açıklamasında, her yıl olduğu gibi, velilerden, okullara öğrenci kayıtları esnasında "kayıt parası veya bağışların, ilgili mevzuatlara aykırı olması sebebiyle alınmayacağı" da iddia edildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner9