banner37
banner57

Ünal Üstel: “Nisan ayında iç turizmi açmayı hedefliyoruz” .

banner25

Ünal Üstel: “Nisan ayında iç turizmi açmayı hedefliyoruz” .
banner29
banner66
banner67

Ünal Üstel: “Nisan ayında iç turizmi açmayı hedefliyoruz”

Alınan kararlarla, turizmi hareketlendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Sağlık Bakanı Ünal Üstel, “Önce iç turizmi, sonra aşılı turizmi, son olarak da çift PCR’lı turizmi açmayı hedefliyoruz. Bunun için takvimlendirme hazırlıyoruz. İlk hedefimiz, Nisan ayında iç turizmi açmak” dedi.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına konuk olarak, salgınla mücadele konusunda son durumu değerlendirdi.

“YENİ KURDUĞUMUZ EKİBİMİZLE, NE EKSİK VARSA, KORKMADAN ÜSTÜNE GİDİYOR VE ÇÖZÜYORUZ”

Bakan Üstel, “Biz geldiğimiz günden bu yana, yeni kurduğumuz ekibimizle, kendimize ve muhalefete göre, birliklerle yaptığımız istişareler sonucu, ne eksik gördüysek, korkmadan üstlerine yürümeye ve çözmeye başladık” dedi.

“İKİ YENİ PCR MERKEZİ YARIN HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK”

PCR testlerinin yapıldığı merkezlerde meydana gelen kuyruklara ilişkin konuşan Üstel, geçen hafta Çarşamba gününden bu yana çalışmalar yaptıklarını, Lefkoşa’da iki PCR merkezinin yarın hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.

“LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ’NDEKİ HASTALARIN TÜMÜ PANDEMİ HASTANESİNE TAŞINDI”

Lefkoşa Devlet Hastanesi ile Pandemi Hastanesi’ndeki hizmeti ayırdıklarını belirten Üstel, Lefkoşa Devlet Hastanesi’ndeki tüm Koronavirüs hastalarının Pandemi Hastanesi’ne taşındığını ifade etti.

Üstel; Pandemi Merkezi’nde 54, serviste ise 51 kişinin tedavi gördüğünü belirterek, yoğun bakımda tedavi gören 3 kişinin entübe durumda olduğunu kaydetti.

Üstel, şu anda tüm Koronavirüs hastalarının Acil Durum Hastanesi’nde tedavi gördüğünü belirterek, dün akşam itibariyle eski pandemi merkezinde tedavi gören 7 hastanın da Acil Durum Hastanesi’ne sevk edildiğini ifade etti.

Bakan Üstel ayrıca, “yoğun bakımdaki yatak sayısını artırmak için gerekli çalışmalar yapıldı” dedi, yoğun bakım servisine 64 yatak daha eklemeyi düşündüklerini kaydetti.

PANDEMİ HASTANESİ’NDEKİ POZİTİF HEMŞİRE SAYISI 7’YE YÜKSELDİ

Bakan Üstel, 5’i Acil Durum Hastanesi ve 2’si Ayaktan Tanı Merkezi’nde olmak üzere Koronavirüse yakalanan hemşire sayısının toplam 7’ye yükseldiğini açıkladı.

banner69
Temaslıların izole altına alındığını belirten Üstel, “İnsanlar Acil Durum Hastanesi ile ilgili telaş yapmasın. Test sonucu pozitif çıkan hemşire ve doktor arkadaşlarımızı izole altına aldık” dedi.

Üstel, söz konusu hemşire ve doktorların aşılarının ikinci dozlarını yaptıklarını, bu nedenle belirtilerinin hafif seyrettiğini ifade etti.

Üstel, Acil Durum Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner’in, gerekli sayıda doktor ve hemşireyi hastaneye takviye ettiğini kaydetti.

“VAKA SAYILARI YÜKSEK DEĞİL”

Vaka sayılarının yüksek olmadığını ifade eden Üstel, “Vatandaşın kurallara uyması lazım, daha hassas davranması lazım, kurallara muhakkak uyulması lazım. Halen daha sokaklarda maskesiz gezen, sosyal mesafeye uymayan insanlar var” dedi.

KURALLARA UYMAYANLARA YÖNELİK CEZALAR YÜKSELİYOR…

Ceza kesmekten hoşlanmadığını ancak Bakanlar Kurulu’nda, kurallara uymayanlara yönelik cezaları yükseltme kararı aldıklarını belirten Üstel, bu kararı bugün Meclis’e sunacaklarını ve ivedilik almayı hedeflediklerini kaydetti.

“NİSAN AYINDA İÇ TURİZMİ AÇMAYI HEDEFLİYORUZ”

Alınan kararlarla, turizmi hareketlendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Üstel, “Önce iç turizmi, sonra aşılı turizmi, son olarak da çift PCR’lı turizmi açmayı hedefliyoruz. Bunun için takvimlendirme hazırlıyoruz” dedi.

Nisan ayında iç turizmi açmayı hedeflediklerini belirten Üstel, diğer iki aşamaya geçmek adına toplumun yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini ifade etti.

EV KARANTİNASI… “NİSAN’DA YÜZDE 99 EV KARANTİNASINA GEÇECEĞİZ”

Ev karantinası konusuna değinen Üstel, bileklik uygulamasıyla ilgili Başbakanlığın çalıştığını, bilekliğin mali konularıyla ilgili Maliye Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Çalışmalar bitme aşamasına geldi. Nisan ayının ilk haftasında uygulamaya başlayacağız” dedi.

Bileklik uygulamasını çevrim içi (online) sistemle takip edeceklerini ancak Bakanlıktaki görevlilerin de manuel olarak evleri denetleyeceğini ifade eden Üstel, “Bu süreçte ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Nisan’da, genel ev karantinasına yüzde 99 geçeceğiz” dedi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18