banner37
banner57

Üstel: Çift aşı ve çift PCR şartı ile ülkeye turist getirmek istiyoruz

banner25

Üstel: Çift aşı ve çift PCR şartı ile ülkeye turist getirmek istiyoruz
banner29
banner66
banner67

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, şeffaf ve adaletli bir şekilde, kişilerin takip edebileceği bir aşı bilgi sistemi oluşturulduğunu söyledi. 
Üstel, zor bir dönemde Sağlık Bakanlığı görevine geldiğini söyleyerek, gerçekleştirmek istediği üç hedef bulunduğuna işaret etti. 
Hedeflerinden birini, online aşı bilgilendirme sistemini oluşturmak olarak açıklayan Üstel, diğer hedeflerinin; ev karantinası ve online ilaç programı olduğunu söyledi. 

Ülkedeki 30 merkezde aşı çalışmalarının sürdürüldüğünü, sistemin devreye girmesi ile kişilerin online randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini dile getiren Üstel, kimlere aşı yapıldığı, ikinci doz aşıların ne zaman yapılacağı gibi bilgilerin sistemde mevcut olacağını belirtti. 

Böylelikle manuel sistemin ortadan kalkıp, dijital sisteme geçileceğini anlatan Üstel, 100 bin aşının Türkiye, 10 bin aşının ise Avrupa Birliği’nden sağlanmasıyla 60 bin kişinin ikinci doz aşısının da tamamlanacağını kaydetti. 

“EV KARANTİNASINDA SONA GELİNDİ”
Üstel, ev karantinası uygulamasında son aşamaya gelindiğini, uygulamanın bir iki hafta içinde başlayacağını söyleyerek, çocuklu aileler ve kronik hastaların öncelikli olacağını kaydetti. 
Bakan Üstel, ev karantinasını takip edecek sistemin oluşturulduğunu, bakanlığın da denetleme süreci içinde yer alacağını kaydetti.

“ASTRA ZENECA AŞISI OLUP HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YAŞAYAN BİRİ YOK”
Astra Zeneca aşılarının bin 500, Biontech aşısının ise 2 bin 200 kişiye yapıldığını belirten Üstel, Astra Zeneca aşılarının Avrupa Birliği’nden gelen uyarı üzerine durdurulduğunu söyledi. 
Üstel, ülkede Astra Zeneca aşısı olan vatandaşların yakından takip edildiğini, hiçbir sorunla karşılaşılmadığını ifade etti. 

“PCR MERKEZLERİ ARTIRILACAK”

banner69
Üstel, PCR merkezlerini artıracaklarını söyleyerek, virüs mutasyonlarını tespit edebilecek kitlerin ülkeye geldiğini,  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbanoğlu Devlet Hastanesi DNA Laboratuvarında çalışmaların başladığını, sonuçların halkla paylaşılacağını belirtti.

“HIZLI ANTİJEN TESTLERİ ÜLKEYE GELDİ, DNA LABORATUVARINDA DOĞRULAMASI YAPILIYOR”
PCR testlerinin üç binden 7 bine çıkarıldığını, hızlı antijen testlerinin ülkeye geldiğini ve DNA laboratuvarında doğrulamasının yapılmakta olduğunu dile getiren Üstel, DNA laboratuvarının da büyütüleceğini, daha hızlı taramalar yapılabileceğini, kapasitenin artırılacağını kaydetti. 

Özelde yapılan PCR testlerinin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbanoğlu Devlet Hastanesi doğrulandığını ve o şekilde açıklandığını dile getiren Üstel, vaka sayılarına yönelik de, gerçek vakaların açıklandığından kimsenin kuşku duymamasını istedi. 
“Dibe vuran ekonomiyi yukarıya çekmek için tedbirler ve önlemler alarak açılımlar yaptık” diyen Üstel, açılan işletmelerden bazılarının verdikleri taahhütlere uymadığını gözlemlediklerini söyleyerek, maske, mesafe ve hijyen kurallarına herkesin uyması gerektiğini vurguladı. 

Vatandaşlara kurallara uymaları çağrısını yineleyen Üstel, kurallara uymayanları da uyarmaları gerektiğini kaydetti. 
Üstel, vakaların grafik şeklinde sunulacağı bir kitapçık yayımlayacaklarını söyledi. 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Üstel, kapalı alanları metre kareye göre açma hedefinde olduklarını, yüz yüze eğitimi açma ve turizmi canlandırmak istediklerini kaydetti. 

Üstel, toplumun yüzde 60’ını aşılayarak, çift aşı ve çift PCR şartı ile ülkeye turist getirmek istediklerini belirtti. 
Denetleme mekanizmalarını çoğalttıklarını, yerel idarelerden, İlçe Emniyet Kurullarından da daha çok destek almayı istediklerini söyleyen Üstel, yaptırım ve denetimlerin yapılmaya devam edeceğini kaydetti. 

“Vaka sayılarının yükselmesi bizi üzer, üzülmemek için herkes üzerine düşeni yapmalıdır” diyen Üstel, Lefkoşa ve Girne’de vaka sayısı yüksek olduğunu, buna yönelik taramalar yaptıklarını söyledi. 
Tüm halka yönelik kurallara uyma çağrısını yineleyen Üstel, basına da kuralları hatırlatma ve bilgi verme konusunda görev düştüğünü ifade etti. 

Çocuklu aileler, kronik hastalar olmak üzere ev karantinası uygulamasının başlayacağını, son aşamaya gelindiğini söyleyen Üstel, ev karantinasını takip edecek sistemin oluşturulduğunu, bakanlığın da denetleme süreci içinde yer alacağını kaydetti. 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18