banner5
banner57

Uyuşturucu alışverişi yapmakla suçlanan zanlılar cezaevine gönderildi

Uyuşturucu alışverişi yapmakla suçlanan zanlılar cezaevine gönderildi

Mağusa’da uyuşturucu alışverişi yaptıkları yönünde polisin aldığı ihbar üzerine tespit edilerek tutuklanan Promise Iyere ve Nambok Nandad Wuyap hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Mağusa’da üniversite kampüsü içerisinde uyuşturucu alışverişi yapıldığı yönünde ihbar üzerine Narkotik polisinin düzenlediği operasyonda öğrenci yurdu önünde tespit edilerek tutuklanan ve tasarruflarında da uyuşturucu madde tespit edilen Promise Iyere ve Nambok Nandad Wuyap hakkındaki polis soruşturması tamamlandı.

Zanlılar, “Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarruf” suçlamaları ile dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Ülkede 2018 yılından beri izinsiz ikamet ettiği tespit edilen zanlı Iyere yargılanıncaya dek cezaevine gönderilirken, mahkemenin uygun gördüğü teminat koşullarını yerine getiremeyen zanlı Wuyap’da Iyere ile birlikte hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

POLİS SORUŞTURMASI TAMAMLANDI

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Hüseyin Özdesoy mahkemede verdiği ifadesinde, 28 Ocak tarihinde saat 16.30 sıralarında Narkotik tarafından alınan bir bilgide zanlı Promise Iyere’nin tasarrufunda kanunsuz uyuşturucu madde olduğunun ve zanlının üniversite kampüsünde bulunan bir yurt önünde uyuşturucu madde sattığının öğrenildiğini açıkladı. Zanlı Promise Iyere’nin zanlı Nambok Nandad Wuyap ile birlikte söz konusu yurt önünde tespit edildiklerini kaydeden Özdesoy, zanlı Iyere’nin üzerinde yapılan aramada ayrı ayrı 19 pakette toplam 6 gram 86 miligram hint keneviri türü uyuşturucu maddenin tespit edilerek emare alındığını açıkladı.

 Zanlı Wuyap’ın üzerinde yapılan aramada ise 502 miligram hint keneviri türü uyuşturucu madde ile 1 adet öğütücünün tespit edilerek emare alındığını söyleyen Özdesoy, her iki zanlının da tutuklandığını açıkladı. Zanlı Iyere’nin gönüllü ifade verdiğini belirten Özdesoy, söz konusu maddeyi 26 Ocak tarihinde 6 gram olarak 2 bin 100 TL karşılığında ismini bilmediği Afrikalı bir şahıstan aldığını ve 1 gramını da zanlı Wuyap’a verdiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

Zanlılar hakkında muhaceret kontrolünün de yapıldığını belirten Özdesoy, zanlı İyere’nin 6 Mart 2018 tarihinden beri  lkede izinsiz ikamet ettiğini açıkladı.

Zanlılar hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını kaydeden Özdesoy, ülkede kaçak kalan zanlı Iyere’nin cezaevine gönderilmesini, öğrenci statüsündeki zanlı Wuyap’ın ise teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkeme zanlılar hakkındaki talepleri değerlendirerek, zanlı Iyere’nin hükümüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, zanlı Wuyap’ın yurt dışına çıkışını yasaklayıp seyahat belgelerine el konulması, 10 bin TL nakdi teminat yatırması ve haftanın 2 günü en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücutta bulunmasına emir verdi.  Zanlı Wuyap mahkemenin uygun gördüğü teminat koşullarını yerine getiremeyip cezaevine gönderildi.

Kaynak:Kıbrıs Postası 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18