banner2
banner57

Araştırma: Ozon gazı Covid-19’u yok edebiliyor

banner25

Araştırma: Ozon gazı Covid-19’u yok edebiliyor
banner29
banner66

İsrail Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, atmosferde yer alan ve zararlı UV ışınlarını engellediği bilinen ozon gazının Covid-19’u yok edebilme yeteneğinin olduğu açıklandı.

Son dönemde bir rahatsızlığı ya da oluşan yarayı tedavi amacıyla sık sık uygulanan Ozon gazının kişileri Covid-19’a karşı korumada ve virüsü yok etme konusunda başarılı olduğu açıklandı.

Independent Türkiye’nin Jerusalem Post gazetesine dayandırdığı haberine göre, Covid-19'la ve bu virüsün yüzeylerde saatlerce aktif kalma eğilimiyle ilgili önceki çalışmalara dayanarak İsrail Tel Aviv Üniversitesi’nde yürütülen araştırma, yaygın olarak kullanılan bir antibakteriyel ve antiviral içerik olan ozonun düşük konsantrasyona maruz kaldıktan sonra bir yüzeyi etkili biçimde sterilize edebileceğini gösterdi.

‘GÜÇLÜ BİR OKSİDAN VE DEZENFEKTAN’

Araştırmacılar, en çok da atmosferde yer almasıyla ve zararlı morötesi ışınları engellemesiyle bilinen ozonun, aynı zamanda su ve atık su arıtımında kullanılan güçlü bir oksidan ve dezenfektan olduğunu belirtti. Çalışmayı yürüten ekip, bu mekanizmaları kullanarak süreci kopyaladıklarını ve corona virüsü yok etmeyi başardıklarını açıkladı.

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Ines Zucker, "Gaz halindeki ozon, elektrik boşalımıyla, oksijen gazından üretiliyor. Şimdi ilk defa, corona virüsle mücadelede de epey etkili olduğunu kanıtlamayı başardık" dedi.

Zucker, "Bunun (alkol ve çamaşır suyu gibi) yaygın dezenfektanlara göre avantajı, hızlı bir şekilde ve halk sağlığını tehlikeye atmadan, sadece maruz kalan yüzeyleri değil bir odadaki nesneleri ve aerosolleri de dezenfekte etme yeteneğidir" diye ekledi.

Çalışmanın bulguları, Environmental Chemistry Letters adlı akademik dergide yayımlandı.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19