banner57

Kalp hastalarının ani ölüm riski iki kat arttı

banner25

Salgın döneminde kalp hastalarının riski iki kat artmış durumda. Peki, nelere dikkat etmek gerekiyor? Aşının bir yan etkisi var mı?

Kalp hastalarının ani ölüm riski iki kat arttı
banner35
banner66

"DOKTORUNUZA BAŞVURMAKTAN İMTİNA ETMEYİN"

Salgın döneminde kalp hastalarının ani ölüm riski iki kat arttı, uzmanlar uyardı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, bunun en önemli sebeplerinden birinin hastaların şikayetlerinin olmasına rağmen hastaneye gitmekten imtina etmeleri ve doktora başvurmamaları olduğunu söyledi. Prof. Dr. Koksal, "Pandemi döneminde kalp hastalarının ciddi bir risk altında olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kovid-19 özellikle akciğerlere yerleştiği için ve kalp kapak hastalıklarının akciğerlerde problemi olduğu için enfeksiyon riski çok daha yüksek. Peki, ne yapmak lazım? Kalp, kapak hastalıkları olan kişiler özellikle şikayetlerinde bir artış varsa, gelen nefes darlığında artış, göğüste sıkışma ve çarpıntı varsa mutlaka doktora başvurmalılar. Doktora başvurmakta gecikmemeliler" dedi.

"KALP HASTASIYSANIZ AŞI OLMAK ZORUNDASINIZ"

Peki aşının kalp hastalarına zararı var mı? Prof. Dr. Cengiz Köksal, "Aşı, kalp hastaları için güvenli olduğu kadar aynı zamanda bir zorunluluk da. Mutlaka ve mutlaka eğer kalp hastasıysanız aşı olmak zorundasınız. Aşının yan etkileri kalp kapak ameliyatı olmuş veya bypass olmuş hastalarda şu ana kadar ciddi bir yan etkisi saptanmadı. Ancak aşı olmadığınız zaman ciddi bir risk altında olduğunuz söylenebilir" yanıtını verdi. 

"BOL YÜRÜYÜŞ, SU TÜKETMEK ÇOK ÖNEMLİ"

Yürüyüş yapmak ve bol su içmek de önemli. Prof. Dr. Cengiz Köksal, "Bu salgın döneminde ameliyatınızı, kapak ameliyatınızı lütfen ertelemeyin. İlaçlarınızı almakta imtina etmeyin. Bol yürüyüş, su tüketmek çok önemli. Aşı olmaktan asla ve asla kaçırmayın" diye konuştu. 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19