banner37
banner57

Guterres: "Kapsamlı bir çözüme ulaşma umudumu koruyorum"

banner25

Guterres: "Kapsamlı bir çözüme ulaşma umudumu koruyorum"
banner35
banner66
banner67

Dün akşam yayımlanan  ve adada bulunan İyi Niyet Misyonu (Good Office Mission) ile ilgili dönem raporunda Kıbrıs sorunu ve bölgedeki gelişmelerle ilgili görüşlerini açıklayan Genel Sekreter raporunda, Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs sorununun çözümü için ilgili tüm taraflara yaptığı yeni bir diyalog başlatma ve siyasi kararlılık gösterme çağrısını da yineledi.

Guterres, geçen yıl Berlin zirvesinde bir araya geldiği liderlerle birlikte varılan mutabakat gereği, adadaki taraflar, 3 garantör ve BM'nin de katılımıyla yapılmasında mutabık kalınan zirvenin mümkün olabilecek en kısa zamanda toplanabilmesi için süreci yakından izlediğini de ifade.

"GERGİNLİKLERDEN ENDİŞELİYİM"

Raporunda son dönemdeki bazı gelişmeler hakkında endişeli olduğunu belirten Guterres, bunları adanın her iki tarafında da artış gösteren mülteci akını, ara bölgede yükselen gerginlik, Maraş açılımı, hidrokarbon aramaları ve deniz yetki alanları olarak sıraladı.  Guterres ilgili tüm taraflara çağrıda bulunarak "bu gerginliklerin giderilmesi için bütün taraflara diyaloğu yeniden başlatma ve bölgesel iş birliği yollarını arama çağrısı yapıyorum" ifadelerini kullandı. Ada çevresindeki doğal kaynaklar konusunun halledilmesi ilgili tüm tarafların Kıbrıs sorununu çözüme konusunda kararlılık isteyen Guterres, çözümün daha fazla geçiktirilmemesi konusunun altını çizdi.

"GAYRIRESMİ ZİRVE MÜMKÜN EN KISA ZAMANDA TOPLANMALI"

Crans Montana zirvesinin sonuçsuz kapanmasının üzerinden 3 yıl geçtiğini hatırlatan Guterres "aradan geçen süre, müzakerelerin devamı konusunu daha da zorlaştırdı" derken, bu konuyu yakından takip ettiğini ve tüm taraflara artan gerginliği gidermenin yollarını bulma uyarısında bulundu.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Berlin'de gerçekleştirilen zirveye de atıfta bulunan Genel Sekreter, iki liderle mutabık kaldığı şekliyle, çözüm odaklı, anlamlı yeni bir müzakere için en erken zamanda fırsat bulunması gerektiğini de vurguladı.

banner69
"Kıbrıslı Türk ve Rum liderle mutabık kaldığımız üzere, uygun bir zamanda, BM önderliğinde,  3 garantörün de katılımı ile bir gayrı resmi konferans düzenlenmesinin yollarını arayacağım. Bu noktada, bu müzakerenin 'farklı' olmasını gerektiğinin altını çiziyorum" diyen Guterres, bu noktada tüm taraflara çağrısını yineledi.

"MARAŞ KONUSUNDAKİ TUTUMUMUZ DEĞİŞMEDİ"

Maraş konusundaki görüşlerini de açıklayan Guterres, BM'nin bu konudaki duruşunun değişmediğini, Güvenlik Konseyi kararlarına uygun adımların destekleneceğini ifade etti.

Kıbrıs sorununun acilen çözülmesi için adadaki tarafların tekrardan bir araya gelmesi gerektiğini dile getirilen Guterres "çabalar iki katına çıkarılmalıdır" diye konuşurken, çözümün ada dışındaki bölgesel gelişmelere bağlı olmasından çok Kıbrıslıların elinde olduğunu belirtti.

"ANKETLER UMUT VERİCİ"

Bu noktada, İyi Niyet Misyonu'nun sürdürdüğü anket çalışmalarına da değinen Guterres, son dönemde gerginliklerin artmasına rağmen adanın her iki tarafından da umut verici sonuçlar geldiğini ifade ederek, her iki toplumun da Kıbrıs sorununun çözümünü en öncelikli konu olarak gördüğüne işaret etti.

Söz konusu anketlerin pandemi öncesi dönemde yapıldığını ifade eden Guterres, Covid-19 süreci ile birlikte özellikle adanın her iki tarafına geçişler konusunda yaşanan sıkıntıların, çözüme yönelik gerekliliği bir kez daha ortaya çıkardığını, bunun da iki halk tarafından görüldüğünü söyledi. 

Güven Yaratıcı Önlemlerin, kapsamlı bir çözüme ulaşma konusunda iki taraf arasında köprü vazifesi göreceğinin altını çizen Guterres, son dönemde 12 teknik komiteden 11 tanesinin çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çekerek, bunu olumlu olarak nitelerken, komitelerin henüz tam kapasite çalışmadığının görüldüğünü ifadelerine ekledi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18