banner37
banner22

ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri kararı tepki yarattı: Tehlikeli ve uluslararası hukuka aykırı

banner25

ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri kararı tepki yarattı: Tehlikeli ve uluslararası hukuka aykırı
banner29

Trump'ın Golan Tepeleri'ne ilişkin yaptığı açıklamayı ‘çok tehlikeli çıkış' olarak nitelendiren uzmanlar, İsrail'in egemenliğinin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olacağını belirtti. Emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu, Ankara'nın tepkisinin doğru olduğunu vurgularken, "Suriye ile ilişkilerin kurulması için şimdi tam zamanı" dedi.

ABD Başkanı Trump'ın "52 yıl sonra, ABD'nin İsrail Devleti ve Bölgesel İstikrar için kritik öneme sahip stratejik ve güvenlik açısından önem taşıyan Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanıma zamanı geldi" açıklaması tartışma yarattı.

Konuyu Sputnik'e değerlendiren eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, "Başkan Trump'ın bu açıklaması uzunca bir süredir yani işbaşına geldiğinden bu yana etrafa saçtığı dehşetin ve dünya düzenini bozma eylemlerinin yeni bir uzantısı, yeni bir halkası" dedi. Trump'ın açıklamasını ‘çok tehlikeli bir çıkış' olarak nitelendiren Loğoğlu, şöyle devam etti:

"Çünkü BM Güvenlik Konseyi'nin 242 sayılı kararına aykırı. Daha önemlisi uluslararası hukukun en temel kuralı olan devletlerin, ülkelerin toprak bütünlüğünün işgal suretiyle bozulmaması ilkesine aykırı. O bakımdan hem BM Güvenlik Konseyi'ni bir kenara itiyor hem uluslararası hukuku yok sayıyor. Bu bölgede çok vahim ve yeni gerginliklere yol açacaktır.

Evet şu an Suriye belki zayıf bir konumdadır. Ama Suriye kendini toparladığında, İsrail de bu yönde adım attığı taktirde Suriye buna karşılık verecektir. Suriye buna karşılık verirken tabi yalnız olmayacaktır, yanında başka ülkeler de olacaktır. Özellikle mesela İran, belki Arap ülkelerinden bazıları. O nedenle Trump bu kararıyla zaten barış yüzü görmemiş, hala çatışmalara sahne olan bir Ortadoğu'daki yangını daha da körükleyen bir adım atmış olmaktadır."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15