banner57

Dövizdeki sert yükselişin ardından halk, tencere-tavalarla sokakta: AKP istifa

banner25

Dolar ve eurodaki sert yükselişin ardından Ankara'da ve İstanbul'da halk, tencere-tava çalarak ve 'AKP istifa' sloganı atarak yürüdü.

Dövizdeki sert yükselişin ardından halk, tencere-tavalarla sokakta: AKP istifa
banner35
banner66

Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısında rekor değer kaybının ardından yurttaşlar, ekonomideki kötü gidişat ve hayat pahalılığını protesto etmek için Ankara'nın Çankaya ilçesinde ve İstanbul'un Kadıköy ilçesinde 'AKP istifa' diyerek sokağa çıktı.

Türk Lirası’nda bir günlük değer kaybı yüzde 20’ye yaklaştı. Dolar, TL karşısında 13.50 seviyesini aşarken, euro da 15.20 seviyesine geldi. Saat 19.47 itibariyle dolar/TL 12.88 seviyesinde, euro/TL 14.49 seviyesinde seyrediyor.

Döviz kurlarında hal böyleyken, vatandaşların hayat pahalılığına olan tepkileri de yükseliyor. İstanbul ve Ankara’da vatandaşlar durumu protesto etti.

Ankara’da çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu grupta iktidara erken seçim ve istifa çağrısı yapıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gruba çevreden de destek verilirken bazıları tencere tava çalarak yaşananları protesto etti.

Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Esat mahallesinde, döviz kurundaki yükselişi protesto eden yurttaşlar, 'AKP istifa' sloganı attı. Polis, vatandaşlara engel olmak istese de tencere-tava çalınarak yürüyüşe devam edildi.

Ankara Esat’ta başlayan yürüyüşe polisin müdahale etmesinin ardından yurttaşlar, Kızılay Caddesi’ne yöneldi. Protesto eylemlerinin diğer bir adresi de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. Yurtlar bölgesinde bir araya gelen onlarca öğrenci “Tayyip istifa”, “Hükümet istifa” sloganlarıyla hükümetin ekonomi politikalarını protesto etti.

Türkiye İşçi Partisi ise Merkez Bankası İstanbul Şubesi önünde “Batırdınız, yargılanacaksınız, hükümet istifa” yazılı pankartla basın açıklaması yaptı. Açıklamaya yaklaşık 50 kişi katıldı. İstanbul Kurtuluş’ta da bir grup protesto için toplandı. “AKP defol, bu memleket bizim” sloganı atan gruba polislerin müdahale ettiği belirtildi.

SKYP üyeleri, “Böyle gitmez, Tayyip istifa” yazılı pankartın yazılı yanı sıra yaktıkları meşalelerle uzun süre boyunca sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenledi. TİP ise Kadıköy’de bulunan Merkez Bankası İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Batırdınız, yargılanacaksınız hükümet istifa” yazılı pankart açıldı. Açıklama, sık sık “AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

AKP’nin Türkiye’yi uçuruma sürüklediğinin kaydedildiği açıklamada, “Batıranları yargılayacağız, ekmeğimizi çalanlardan hesap soracağız. Türkiye’yi karanlıktan çıkarıp aydınlığa çıkaracağız” denildi.

Kadıköy sokaklarında 'Hükümet istifa' sloganı atarak yürüyen yurttaşlara mahalle sakinleri tencere tava vurarak destek verdi. Yürüyüş Antika Sokak'ta kısa bir açıklamanın ardından sona erdi.

İstanbul Kurtuluş'ta toplananlara da polis müdahalede bulundu.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19