banner37
banner57

TBMM'den ibadethane bilançosu

banner25

TBMM Dilekçe Komisyonu, Türkiye'de 2019 yılı itibariyle 398 kilise, 38 sinagog, 3 havra olmak üzere toplam 439 ibadethanenin bulunduğunu kaydetti.

TBMM'den ibadethane bilançosu
banner35
banner66
banner67

TBMM Dilekçe Komisyonu'na Diyarbakır Sur'dan başvuran V.K., "Protestan kiliseleri ve derneklerinin misyonerlik faaliyeti yürüttüğünü" savunarak, kiliselerin kapatılmasını talep etti. Dilekçeyi işleme alan komisyon, konuyu Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Diyarbakır Valiliği'ne sordu. 

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem'in haberine göre, kamu kurumlarının Meclis'e gönderdiği yanıtlarda talebe ilişkin olarak özetle şunlar kaydedildi:

MÜLKİ İDAREYE BAŞVURU 

"İbadet yeri (kilise, havra vb.) olarak açılmak istenilen yerlerle ilgili mülki idare amirliğine müracaat yapılması, yerin mevcut imar mevzuatında dini tesis alanı içerisinde olması, değil ise imar planında değişiklik yapılmasının ilgili belediye başkanlığınca uygun görülmesi, mülki idare amirliğince bölgedeki yerleşik cemaat sayısı ve ibadet yeri ihtiyacı göz önünde bulundurularak olumlu değerlendirilmesi sonucunda ibadet yeri yapılmasına ve açılmasına izin verilebilir.

banner69

439 İBADETHANE 

2003 yılından bu yana yıllar itibarıyla ibadethane statüsü için kilise ve havralarca yapılan başvurularla ilgili istatistiki veri bulunmamakla birlikte, ülkemizde 2019 yılı itibariyle 398 kilise, 38 sinagog, 3 havra olmak üzere toplam 439 ibadethane bulunmaktadır. Ülkemiz hukukuna göre kurulmuş olan ve amacında 'Hristiyan' ve 'Musevi' kelimesi geçen derneklere ilişkin istatistiki bilgiler çerçevesinde; 'Nev'ine Göre' sınıflandırılan, 'Mesleki ve Dayanışına Dernekleri' kapsamında 64 üyesi bulunan 5 dernek, "Dini Hizmetlerin Gerçekleştirilmesine Yönelik Faaliyet Gösteren Dernekler' kapsamında 463 üyesi bulunan 17 adet dernek, "Toplumsal Değerleri Yaşatma Dernekleri' kapsamında hiç üyesi bulunmayan bir dernek, 'Kültür, Sanat ve Turizm Dernekleri' kapsamında hiç üyesi bulunmayan bir dernek olmak üzere toplam 24 dernek mevcuttur.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18