banner5

Ünlü oyuncu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu  hayatını kaybetti

2 yıldır kanserle mücadele ediyordu... Ünlü oyuncu Atilla Pekdemir hayatını kaybetti

Türk tiyatro ve sinemasının usta oyuncularından Atilla Pakdemir hayatını hayatını kaybetti. İki yıldır kanserle mücadele eden usta oyuncu İzmir'de önce de koronavirüsü yenmişti. Peki Atilla Pakdemir kimdir?

Usta oyuncu Atilla Pakdemir İzmir'de hayatını kaybetti. İki yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden ustan oyunu Pakdemirli, kısa bir süre önce de koronavirüsü yenmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınladığı baş sağlığı mesajında, "Merhum Atilla Pekdemir'e Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verdi. 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN BAŞ SAĞLIĞI MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Tiyatro ve sinemamızın kıymetli bir ustasını daha yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendik. Merhum Atilla Pekdemir'e Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyoruz." denildi.

ATİLLA PEKDEMİR KİMDİR

Pekdemir, 10 Şubat 1943'te, Giresun'da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Hukuk Fakültesine girdi. 1963'te konservatuvarın tiyatro bölümünü kazanınca hukuk eğitimine ara vererek konservatuvara devam etti. 1968'de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

Konservatuvarın ilk yılında beş arkadaşı ile GRUP-6 Tiyatrosunu kurdu ve Türkiye'de ilk Bertolt Brecht oyununu sergiledi. Aynı yıl hocası Yıldız Kenter'in tiyatrosunda yine bir Brechtoyunu olan Üç Kuruşluk Opera ile profesyonel tiyatro hayatına başladı.

Gençlik Tiyatrosu'yla Almanya- Erlangen Uluslararası Tiyatro Festivalinde, Keşanlı Ali Destanı oyununda "Ali" rolünü oynadı.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18