banner5

Londra'da ev içi şiddet, ilk Kovid-19 tecridinde yüzde 40'a kadar arttı

Londra'da ev içi şiddet, ilk Kovid-19 tecridinde yüzde 40'a kadar arttı

Yeni bir araştırmada, Birleşik Krallık'ın (BK) başkenti Londra'da ev içi istismarın ilk tecritte yüzde 40'a varan oranda arttığı ortaya çıktı.

Londra Üniversitesi bünyesindeki Royal Holloway tarafından yürütülen bir araştırmada, ev içi istismar oranlarının polis istatistiklerinde yer alan bulgulardan çok daha keskin bir şekilde arttığı keşfedildi.

İnternet arama verileri için yeni bir algoritma kullanan araştırmacılar, ev içi şiddet mağdurlarının internette sıklıkla aradığı sığınma, destek, hayır kuruluşu, yardım, yasal koruma ve tehdit edici ve istismarcı ilişkiler gibi sözcük seçimleriyle ilişkili 35 anahtar kelimeye odaklandı.

Araştırmacılar polis istatistikleriyle kendi verileri arasındaki farkın, hükümetin geçen yıl mart başında başlattığı tecrit önlemleri sırasında mağdurların polise ihbarda bulunma olasılığının daha düşük olduğuna işaret edebileceğini söyledi.

Royal Holloway Ekonomi Bölümü Başkanı Profesör Dan Anderberg, şunları söyledi:

Mevcut çalışmanın sonuçları, ev içi istismar mağdurlarının tecrit sırasında polise ihbarda bulunma olasılığının daha düşük olduğuna dair o dönem dile getirilen endişelerin haklı nedenlere dayandığını gösteriyor.

İleriye yönelik bakarsak, araştırma aynı zamanda ev içi istismar vakası seviyesinin gerçek zamanlı olarak takip edilebileceği bir araç da sağlıyor.

Çalışmada, polise başvuran kişilerin seviyesi tecrit öncesi dönemle aynı kalsaydı, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'nın kaydettiği 21 bin 500 vakaya ek olarak, tecrit sırasında 4 bin 700 ev içi şiddet suçu vakası daha kaydetmiş olabileceği öne sürüldü.

Araştırma, Ulusal İstatistik Ofisi'nin geçen ay yayımladığı rakamların, BK'nin ulusal ev içi şiddet destek hattına yapılan aramaların Mart 2021'de sona eren yılda yüzde 22 arttığını ortaya koymasının ardından geldi.

Mağdurlar istismarcı partnerleriyle iç mekanlarda kapalı kaldığı için pandemide ev içi istismar önemli ölçüde arttı. Tecrit önlemleri tek başına ev içi istismara yol açmazken, evde kalma önlemleri önceden var olan istismar ve şiddet örüntülerini daha da kötüleştirebilir.

İngiltere ve Galler'de her hafta ortalama iki ila üç kadın, partnerleri veya eski partnerleri tarafından öldürülürken, 4 kadından biri de hayatının bir noktasında ev içi şiddete maruz kalacak.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18