banner5
banner57

Toplumda Kadın Erkek Eşitliğinin Sağlanması İçin Kafalarımızda Değiştirmemiz Gereken 7 Düşünce

Toplumda Kadın Erkek Eşitliğinin Sağlanması İçin Kafalarımızda Değiştirmemiz Gereken 7 Düşünce

Kadın ve erkeklerin eşit hak, imkan ve olanaklara sahip olduklarını düşünmek bize artık eskisi kadar uzak değil! Düşünce, söylem, bakış açısı ve giyim kuşamla ilgili konularda kimse kimseye karışmaz, ön yargıyla yaklaşmazsa eminiz çok daha güzel yarınlar bizim olacak! Öyle ki toplumsal cinsiyet eşitliğinin farkında olan kadınlar giyim kuşamlarıyla ilgili söylenenlere #BanaYakışırKimKarışır demeyi şimdiden başarıyorlar!  Şimdi gelin birlikte bu eşitliğin sağlanması ve daha iyi yerlere gelebilmesi için değiştirmemiz gereken düşünceleri birlikte inceleyelim.

1. İş hayatında yönetici denilince akla ilk olarak erkeklerin gelmesi.

Bu cinsiyetçi algı her alanda olsa da iş hayatında çok daha yoğun şekilde görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre çoğu iş yerinde kadın çalışanlar erkek çalışan sayısına göre daha az ve maaş dağılımında erkeklere göre daha düşük bir maaş almaktadırlar.

2. Kadınların giyim tarzlarına göre onları tanımadan onlar hakkında bir fikir edinilmesi ve bir etiket oluşturulması.

21.yüzyılda olmamıza rağmen ne yazıkki ''halen'' toplu taşımada şort giydiği için dayak yiyen kadınların olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Halbuki düşünülmesi gereken şey çok basit: ''Kim nasıl mutlu oluyorsa, öyle giyinsin.'' Yani bu düşünce sisteminin eğitimle de alakası yok. Yapılması gereken tek şey ''bilinçli'' olabilmek ve kadınların da korkmadan #BanaYakışırKimKarışır diyebilmesi.

3. ''Elinin hamuruyla erkek işine karışma.'', ''Kızını dövmeyen dizini döver.'' gibi günümüze kadar nasıl geldiğini anlamlandıramadığımız, tarihi geçmiş cümlelerin artık kullanılmaması.

Doğrudan kadın davranışlarını hedef alan ve kadınları aşağılayan bu sözlerin  günlük hayatta oldukça normalmiş gibi kullanılmasının ortadan kaldırılması her şeyi değiştirmese de birçok şeyi değiştirecek. Bunu ben nasıl değiştireceğim diye düşünüyor olabilirsiniz hemen açıklayalım. Atalarımız zamanında ''Bir elin nesi var, iki elin sesi var.''da demiş değil mi? Bu konu tam da böyle işte. Bir kişi ses çıkarınca bir şey değişmez belki ama ne kadar çok insan bu kullanımların yanlışlığının farkına varırsa o kadar iyileşir toplum zamanla...

4. Kullandığımız sözcük ve benzetmelerin, “Erkekler ağlamaz”, “Hanım hanımcık ol” gibi cinsiyetçi kalıplar taşıması.Bu tutumun dilimize işlediğinin bir başka göstergesi de bunlar.

5. Para kazanmak yalnızca erkeğin sorumluluğudur düşüncesi.

Bu düşünceyi kadın istihdamlarının artmasıyla birlikte biraz daha aşmış gibi gözüksek de halen birçok iş yerinde kadın yönetici oranı oldukça az ve aynı işi yapsalar dahi kadınların maaşları erkeklere göre daha düşük.

6. Renklerin kız-erkek rengi diye ayrılması.

Neye göre? Mesela bir bebek doğduğunda eğer kızsa  her yer pembe, erkekse de masmavi donatılır. Bu iki renk dışında , başka bir çok renk de bilinçaltımızda bu şekilde ayrılır. Bu algının neye göre ya da ne zaman ortaya çıktığı hala açıklanabilmiş değil.

7. Evlilik teklifi, çıkma teklifi gibi bir takım önemli ilişkisel adımları erkeğin atması gerektiği gibi düşüncelere sahip olmamız.

Oysa ilişki iki taraflı yaşanan bir şeydir ve hangi taraf ne istiyorsa, yine bunu en romantik şekilde dile getirebilir.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18