banner37
banner22

GSM operatörleri ile BTHK, Akıncı başkanlığında toplanıyor: "İlk 'net' ALO, Haziran sonu"

banner25

GSM operatörleri ile BTHK, Akıncı başkanlığında toplanıyor: "İlk 'net' ALO, Haziran sonu"
banner35

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Kıbrıs’ın güneyinde yayımlanan Politis gazetesi, cep telefonlarının Haziran ayı sonu itibarıyla iki tarafta da çalışabileceğini yazdı.

Konuyla ilgili İki Toplumlu Komiteler Genel Koordinatörü Dr. Meltem Onurkan Samani’ye ulaşan Kıbrıs Postası, bilginin teyidini yaptı.

“HUKUKİ ENGEL AŞILDI”

Samani, haberin doğru olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türk tarafının başından beri güven arttırıcı önlemler konusunda üzerine düşeni yaptığını, günün sonunda da Güney’deki GSM operatörlerinin önündeki hukuki engelin aşıldığını kaydetti.

“GSM OPERATÖRLERİ İLE BTHK, PAZARTESİ AKINCI BAŞKANLIĞINDA TOPLANACAK”

Sürecin 1 ay içerisinde sonuçlanmasını planladıklarını belirten Samani, Pazartesi günü, Kuzey’deki GSM operatörleri ile BTHK’nın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında toplanacağını, taraflara gerekli bilgilerin verileceğini ve ilk ‘net’ ALO’nun Haziran ayı sonunda telaffuz edilebileceğini söyledi.

Bilindiği üzere, iki taraf arasındaki cep telefonu görüşmeleri, yalnızca sınır kapılarının birkaç kilometre ötesine kadar gerçekleşebiliyor, bir noktadan sonra sinyal çekmemeye başlıyordu. Bu durum, insanlarda bir ‘güvensizlik’ hissi uyandırıyordu.

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in son görüşmesinde, güven yaratıcı önlemler kapsamında, cep telefonlarının iki tarafta da kullanılabilir hale getirilmesi konusunda mutabakata varılmış fakat Güney’deki GSM operatörleri bazı hukuki engellere takılmıştı.

“GİZLİ TOPLANTI…”

Politis gazetesi, bu engelin, Rum Başkanlık Sarayı’nda yapılan gizli toplantı sonrasında aşıldığını ve roamingin Haziran sonu itibarıyla işleyebileceğini yazdı.

Habere göre, Cyta ve MTN isimli Rum servis sağlayıcı şirketler, Rum Hukuk Dairesi’nin 2015 tarihli görüşüne atıf yaparak, KKTC’deki şirketlerle işbirliği yapmaları durumunda haklarında cezai işlem başlatılmayacağına dair Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’ten teyit istemişlerdi. Yaklaşık bir ay önce Rum Başkanlık Sarayı’nda çok gizli bir toplantı yapıldığı ve şirketlerin son endişe ve korkularının da giderildiği kaydedildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18