Devlet yetkilileri, siyasiler ve sivil toplum örgütleri 11 Temmuz Basın günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Basın mensuplarının fedakarlıkları unutulamaz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, demokrasinin, çok sesliğinin ve her türlü düşüncenin gelişimine katkı koyan medyanın, halkı aydınlatırken  tarafsız, doğru habercilik ve basın ahlakı ilkeleri doğrultusunda görev yapmasının önemli olduğunu belirterek, medyaya yönelik her türlü baskı ve müdahalenin kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Kıbrıs Türk basının gerek İngiliz Sömürge Yönetimi’nde, gerekse mücadele yıllarında tüm tehdit ve baskılara rağmen halkın özgürlük ve varoluş mücadelesinde önemli görevler üstlendiğini, halkı aydınlatarak, yön ve ışık verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, verilen hizmetleri unutmanın mümkün olmadığını kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar , 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı  mesajda, basın mensuplarının Basın Günü’nü kutladı. 

Cumhurbaşkanı Tatar mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete ‘Saded’ gazetesinin yayımlandığı tarih olan 11 Temmuz 1889 ülkemizde Basın Günü olarak kutlanmaktadır. O günden bu yana 135 yıl geçerken, bu zaman dilimi Kıbrıs Türk basınının  köklü tarihini de gözler önüne sermektedir.

Kıbrıs Türk basını gerek İngiliz Sömürge Yönetimi’nde, gerekse mücadele yıllarında tüm tehdit ve baskılara rağmen halkımızın özgürlük ve varoluş mücadelesinde önemli görevler üstlenmiş, halkımızı aydınlatmış, yön ve ışık vermiştir. Verilen hizmetleri unutmak mümkün değildir.

Demokrasinin, çok sesliğinin ve her türlü düşüncenin gelişimine katkı koyan medyanın, halkı aydınlatırken  tarafsız, doğru habercilik ve basın ahlakı ilkeleri doğrultusunda görev yapması önemlidir, medyaya yönelik her türlü baskı ve müdahale de kabul edilemez.

Medyamız bugün sahip olduğu teknolojik imkanlarla dünyaya açılırken, basın mensuplarımızın içinde bulunduğu sorunların da bilincindeyiz. Bu sorunları aşmak, zor şartlar altında çalışan basın mensuplarına daha çağdaş çalışma ortamı yaratmak görevlerimiz arasındadır. 

Medyamız ile basın mensuplarımızın pandemi sürecinde de halkımızın haber alma özgürlüğünün devam etmesi için büyük fedakarlıklara katlanarak görevlerini yerine getirmeleri de takdire şayandır. 

Bir asırdan fazla bir süredir halkımızın sesini dünyaya duyuran, halkımızın haber alma özgürlüğünü sağlayan tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü en içten duygularımla kutlar, saygılarımı sunarım.”

Berova, "11 Temmuz Basın Günü" mesajı yayımladı

 Maliye Bakanı Özdemir Berova, zor koşullarda, kısıtlı imkânlar dâhilinde bıkmadan ve usanmadan özveriyle görev ifa eden tüm basın mensuplarının ‘11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı, hayatta olmayanları da rahmetle andı.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, "11 Temmuz Basın Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Berova mesajında; “Kıbrıs’ta yayımlanan ilk Türkçe gazete ‘Saded gazetesinin anısına kutlanan ‘11 Temmuz Basın Günü’nde tüm basın emekçilerini selamlıyor, hayatta olmayanları saygıyla anıyorum” dedi. 

Kıbrıs Türk basınının, varoluş mücadelesinden bugüne önemli bir rol üstlenerek Kıbrıs Türk halkının haklı sesini dünyaya duyurma noktasında mücadeleler verdiğine dikkati çeken Berova, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan medyanın; meslek ilkelerine bağlı, sorumluluk bilinci içinde kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız, özgür, objektif yayıncılık anlayışı ile gelişen ve zenginleşen yapısıyla kamuoyuna bilgi akışı sağlayarak önemli bir kamu görevi üstlendiğini kaydetti. 

Maliye Bakanı  Özdemir Berova mesajının sonunda; “Zor koşullarda, kısıtlı imkânlar dâhilinde bıkmadan ve usanmadan özveriyle görev ifa eden tüm basın mensubu arkadaşlarımızın ‘11 Temmuz Basın Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyor, hayatta olmayanları da rahmetle anıyorum.” dedi.

"Özgür basın, bir ülkenin demokrasisi için son derece önemlidir"

Saded Gazetesi anısına her yıl kutlanan  11 Temmuz Basın Günü’nde İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, farklı düşüncelerin özgürce ifade edilmesinin ve çok sesliliğin büyük önem taşıdığını vurgulayan Oğuz, özgür basının bir ülkenin demokrasisi için son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Oğuz, basın mensuplarının çalışma şartlarının zorluklarına rağmen halkın haber alma özgürlüğünü sağladığını, kamuoyunu aydınlattığını ve toplumun beklentilerini dile getirdiğini ifade etti.

“BASIN MENSUPLARININ HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Oğuz açıklamasında, “Bu özel gün vesilesiyle basın mensuplarının haklarının iyileştirilmesinin de büyük önem arz ettiğine vurgu yapmak isterim. Basın sektörünün her kademesinde başarıyla görev yapan tüm basın emekçilerinin Basın Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, özveri ile icra ettikleri mesleklerini daha iyi koşullarda sürdürebilecekleri yarınlar dilerim.” dedi.

Oğuz, yaşamını yitiren tüm basın mensuplarına Allah'tan rahmet dileyerek açıklamasını tamamladı.

KKTC Fenerbahçeliler Derneği, 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı

KKTC Fenerbahçeliler Derneği, 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Dernekten yayımlanan mesajda, zorlu şartlarda kamuoyuna haber ve bilgi akışını sağlamak adına büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren basın mensuplarının Basın Günü kutlandı ve başarı dilendi.

Kırok: Gazetecilerin özgür bir ortamda çalışabilmesi demokrasinin gereğidir

Çatalköy Esentepe Belediye Başkanı Ceyhun Kırok, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, gazetecilerin özgürce yazabilmesi ve haber yapabilmesinin demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu vurguladı. Kırok, basının toplumu bilgilendirme ve doğruları aktarma noktasında demokrasi adına önemli bir görev üstlendiğini belirterek, gazetecilerin özverili çalışmalarını takdir etti.

Gazetecilerin özgür bir ortamda çalışabilmesinin demokrasinin gereği olduğunu dile getiren Kırok, basının demokrasinin sağlıklı işlemesi için önemli bir denge unsuru olduğunu söyledi. Özgür bir basının, toplumun çeşitli kesimlerinin sesini duyurmasına olanak tanıdığını ifade eden Kırok, demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarından birinin de özgür basın olduğunu vurguladı.

Gazetecilerin yaşadığı her türlü zorluğa rağmen kalemlerini demokrasinin ve insan haklarının yanında olacak şekilde kullanmaya devam etmelerinin önemine işaret eden Kırok, halkın doğru ve tarafsız bilgiye erişme hakkının korunması gerektiğini belirtti. Kırok, basın mensuplarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, demokrasinin güçlenmesinde basının oynadığı kritik rolü vurguladı.

KTAMS, Kıbrıs Türk basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), basının, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, gece gündüz demeden fedakârca çalışarak kamuoyuna doğru, güvenilir ve tarafsız haber ulaştırdığını belirterek, Kıbrıs Türk basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

KTAMS 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, toplumun bilinçlenmesi, kamuoyunun şekillenmesi ve demokrasi için en önemli unsurlardan biri olan özgür basının, siyasi güç merkezlerinin denetlenmesinde kritik bir rol oynadığını vurguladı.

KTAMS’ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıslı bir Türk tarafından çıkarılan ilk gazete olan Saded'in yayınlanmasının 135. yıldönümü olan bugün ülkemizde Basın Günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde, basının önemini bir kez daha hatırlıyor ve özgür basın mücadelesini onurlandırıyoruz.

Toplumun bilinçlenmesi, kamuoyunun şekillenmesi ve demokrasi için en önemli unsurlardan biri olan özgür basın, siyasi güç merkezlerinin denetlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Günümüzde yolsuzluğun ve usulsüzlüğün kamu yönetimine sirayet ettiği ve yargının tarafsızlığının sorgulandığı bu süreçte, dürüst ve ilerici gazeteciliğin önemi her zamankinden daha fazla hissedilmektedir.

Geçmişten günümüze, ülkemizde demokrasinin, çok sesliliğin ve özgürlüklerin gelişiminde Kıbrıs Türk basını önemli bir rol oynamıştır. Bu süreçte olumlu gelişmeler yaşansa da ne yazık ki birçok basın emekçisi hala düşük ücretlerle, yasal çalışma saatlerinin üzerinde ve iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılmaktadır. Basın emekçilerine günümüz koşullarına uygun, daha demokratik, çağdaş, özerk ve tarafsız bir çalışma ortamı sağlanması ve çalışma koşullarının iyileştirilerek iş güvencesinin temin edilmesi için Basın İş Yasası'nın etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, gece gündüz demeden fedakârca çalışarak bizlere doğru, güvenilir ve tarafsız haberler ulaştıran Kıbrıs Türk basın emekçilerinin gününü kutlar, daha iyi çalışma koşullarına erişmeleri için her zaman onların yanında olduğumuzu bir kez daha vurgularız.”

CTP, ifade ve basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Basın Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda ifade ve basın özgürlüğünün önemine vurgu yaparak, özgür ve demokratik bir ortam yaratılması için tüm toplumla birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

CTP, bir Kıbrıslı Türk tarafından yüz otuz dört yıl önce çıkarılan ilk gazete Saded’in yıldönümü olarak kutlanan Basın Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajda, şu ifadelere yer verildi:

“Basın emekçilerine karşı yapılan anti demokratik uygulamalara karşı, basın ve ifade özgürlüğünün korunması adına verilecek tüm mücadelelere CTP olarak öncü olmaya ve hükümete geldiğimiz andan itibaren özgürlüklerin genişletilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Toplumsal mücadele yıllarından itibaren imkansızlıklar içinde halkın haber alma hakkı için gece gündüz demeden çalışan basın emekçilerinin bu özel gününü kutlarız. CTP olarak, tüm alanlarda özgür ve demokratik bir ortam yaratabilmek adına toplumla birlikte mücadeleye devam edeceğimizi yinelemek isteriz.”

Editör: Onur Evrensel