BTHK tarafından açılan 4.5/5G ihalesini kazanan Kuzey Kıbrıs Turkcell’e yetkilendirme belgesi verildi.Törenden konuşan Erhan Arıklı, “4.5/5G ihalesini tüm engellemelere rağmen yıl bitmeden tamamladık” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) tarafından açılan 4.5/5G ihalesini kazanan Kuzey Kıbrıs Turkcell’e yetkilendirme belgesi düzenlenen törenle verildi. Törene, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Maliye Bakanı Alişan Şan katldı.

Törende konuşan BTHK Başkanı Kadri Bürüncük, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 10 ay sonra 4G hizmetinin verilmesi planlanıyor. Bu ihale sonrasında mobil haberleşmenin layık olduğu hıza erişeceğini düşünüyoruz. Bu bütün sektörlere olumlu yansıyacaktır. Heyecanla hizmeti göreceğimiz günü bekliyoruz.” dedi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada ise, 4.5/5G ihalesinin herkese hayırlı olmasını diledi.
Küçüközdemir açıklamalarının devamında;

“Hepimize hayırlısı olsun. Hizmete 4.5 ile başlayacağımızın müjdesini veriyorum. 5G hizmeti için de çalışmalarımıza devam ediyor. Fiber konusunda verilen destek için de hükümetimize ayrıca teşekkür ediyorum. Türkiye'deki 4.5 G şebekemiz Avrupa'da hız olarak birinci sırada yer alıyor. Bu hizmeti Kıbrıs'a da taşıyacağımız için ayrıca gururluyum. 4.5 ve ardından 5G ile yaşantımız daha çok kolaylaşacak. 4/5 G ülkemize hayırlı olsun.” dedi

Maliye Bakanı Alişan Şan, bilgi ve teknolojiyi Maliye Bakanlığı bünyesinde kullanılması halinde daha iyi hayat pahalılığı denetimlerin yapılabileceğini kaydetti.

Şan, 4G/5 G ihalesini ayrıca önemsediğini ifade ederek, “Ülkede 9 yıl bu teknolojiyi beklettik. Hala daha acele ettiğimiz yönünde söylemler var. Halkımıza en iyi hizmeti götürmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Böyle önemli bir işin hayata geçmesinden dolayı çok mutluyum. 4G/5 G Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, ihalenin bu yıl bitmeden biteceği sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu ihaleyi tüm engellemelere rağmen yıl bitmeden tamamladık. Ülkemizin ciddi şekilde bu teknolojiye ihtiyacı vardı. İçimde buruk bir mutluluk var. Bu ülke daha önceden 4 G/5 G hizmetinin ülkeye gelmesi lazımdı. Bize nasipmiş. Katkı koyan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Editör: TE Bilisim