ABD basınından Business Insider, ‘Hizbullah’ın Güney Kıbrıs’a tehdidini yerine getireceği silahları var’ başlıklı özel haberinde Nasrallah’ın 19 Haziran tarihindeki konuşmasına atıfta bulundu, krizin ilk kez Orta Doğu dışına yayılma riski bulunduğunu bildirdi.

Hasan Nasrallah, muhtemel bir savaşta İsrail jetlerine havaalanlarını açması halinde Güney Kıbrıs’ı vuracaklarını söyledi. Business Insider’a konuşan uzmanlara göre, bu dolaylı olarak NATO üyesi Yunanistan’a da bir tehdit.

HİZBULLAH’IN GÜNEY KIBRIS’I VURABİLECEK CEPHANELİĞİ…

Paul Iddon imzalı habere göre, Hizbullah’ın kuş uçuşu en az 160 kilometre mesafedeki Güney Kıbrıs’ı vurabilecek geniş bir cephaneliği var. Kamikaze silahlı insansız hava araçlarının yanı sıra balistik, gemisavar ve seyir füzeleri Lübnan’dan Rum tarafına ateşlenebilir.

Yunanistan ve Avrupa Birliği’nin Hizbullah liderini kınadığını, Türkiye’nin ise Güney Kıbrıs’ı bölgedeki gerilimden uzak durması için uyardığını hatırlatan Business Insider, Lübnanlı grubun yalnızca iki yıl önce Doğu Akdeniz’deki İsrail doğalgaz sondaj platformu üzerinde silahlı insansız hava araçları uçurduğunu kaydetti.

Paul Iddon 7 Ekim’de başlayan savaştan önce Güney Kıbrıs’ın İsrail’den Merkava tankları ve ünlü Demir Kubbe hava savunma sistemini satın almak istediği yönünde haberler çıktığını, Rumların elinde halihazırda yalnızca Rus üretimi orta menzilli Buk ve Tor hava savunma sistemleri bulunduğunu yazdı. Haber, Rus sistemlerinin Hizbullah’ın güçlü karadan karaya füzeleriyle boş ölçüşemeyeceğini, özellikle İran üretimi Fetih füzelerinin 240 kilometre uzaklıktaki Rumların başkentini bile vurabileceğinin altını çizdi. Ayrıca 300 kilometre menzile sahip Rus üretimi Yakhont gemisavar füzesi de Güney Kıbrıs’a önemli bir tehdit.

Business Insider’a göre, Hizbullah’ın elinde yaklaşık 150 bin füze ve roketin yanı sıra 2 bin kadar silahlı insansız hava aracı bulunuyor.

İnternet sitesine konuşan bir diğer araştırmacı Nicholas Heras ise, Hizbullah’ın sahip olduğu uzun menzilli füzelerin Yunanistan’ı bile vurabileceğini savundu.

2006 yılından sonra yeni Lübnan sınırında yeni bir savaşın başlayacağı korkusu büyürken, birçok ülke vatandaşlarını bölgeden ayrılmaları için uyardı. Almanya, Kanada, Hollanda, ABD ve Kuzey Makedonya gibi ülkeler vatandaşlarından Lübnan’ı terk etmelerini istedi.

Business Insider’a konuşan Fransız siyasi araştırma enstitüsündeki kıdemli isim George Tzogopoulos, Rumların hem Avrupa Birliği hem de ABD’den yardım isteyebileceğini söyledi.

Editör: Pınar Gözek