Memur-Sen Genel Başkanı Akın Manga, özlük haklarının çoğundan mahrum şekilde kesintisiz çalışan mevsimlik işçilerin, 1 Temmuz itibarıyla iş güvencelerinin sağlanacağını duyurdu.

Memur-Sen Genel Başkanı Akın Manga, özlük haklarından mahrum kalan mevsimlik işçiler için önemli bir gelişme yaşandığını duyurarak, açıklamalarda bulundu.

Manga açıklamasında, Başbakan Ünal Üstel ile yapılan görüşmeleri sonucunda, 1 Temmuz 2024 itibarıyla bu işçilere iş güvencesi sağlanacağını ve özlük haklarına kavuşacaklarını kaydetti.

Manga ayrıca, kamuda görev yapan geçici personelin hak ve menfaatlerine ilişkin yükümlülüklerin düzenlenmesini öngören yasa tasarısının da Ekonomik ve Sosyal İşler Komitesi'nde görüşülmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Manga'nın tam açıklaması şöyle:

"Memur-Sen olarak, hassasiyetle takip ettiğimiz iki konuda, Başbakanla uzlaşıya varılmıştır. 4 yılı aşkın süredir, özlük haklarının çoğundan mahrum, kesintisiz çalışan mevsimlik işçilerin, 1 Temmuz 2024 ‘ten itibaren iş güvencesi sağlanarak, özlük haklarına sahip olması sağlanacaktır.

Kamuda görev yapan geçici personelin, hak ve menfaatlerine bağlı yükümlülüklerinin düzenlenmesini ön gören yasa tasarısının, Sayın Sunat Atun’UN başkanı olduğu Ekonomik Ve Sosyal İşler Komitesi'nde görüşülmesine, 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren başlanacaktır.

1 Temmuz 2024’ten itibaren KKTC Meclisi Tatile girecek olmasına rağmen, komite çalışmaları kesintisiz sürdürülecektir. Kamu Hizmetlerinde, huzursuzluk ve eşitsizlik nedeni olan bu sorunların çözümü yönünde, gerekli ilgi, özen ve gayreti gösteren, Başbakan Sayın Ünal Üstel ve hükümet üyelerine, hassasiyetlerinden dolayı, Memur-Sen olarak teşekkür ederiz.

Bu sorunların çözümünün, kamu hizmetinde verimliliği artıracağına huzur ve güvenin tesisine katkı koyacağına ve eşit işe-eşit ücret ve menfaat prensibini hayata geçireceğine inanıyoruz."

Editör: Pınar Gözek