Amerika Birleşik Devletler'inde Demokrat Partili altı senatör, Türkiye ve Azerbaycan ile ilgili Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan açıklama isteyen soru önergesi verdi.

İki ülkenin Güney Kafkasya ile Orta Doğu'da hak ihlallerinde bulunduğu iddia edilen önergelerde, bu iddialara ve ABD'nin ne kadar rol oynadığı sorusuna yanıt istendi.

İki ülke için ayrı ayrı hazırlanan önergeler de ayrıca Beyaz Saray'ın güvenlik desteği ve silah satışını durdurmasının ya da sonlandırılmasının bir seçenek olup olmadığı da sorgulandı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Kıdemli Üyesi Bob Menendez, sundukları soru önergesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Azerbaycan'ın Türkiye'nin de desteği ile Ermeni halkına saldırılarını sürdürmesi bölgede sivillerin acı çekmesine ve insan hakları ihlallerine yol açtı. Bölgede barışı giderek daha da uzaklaştıran Türkiye ve Azerbaycan'a silah satışını sürdüremeyiz".

Amerikan yapımı F-16 kullanıldı mı?

Türkiye'ye yönelik önergede, ülke içinde insan hakları ve temel özgürlüklerin Ankara tarafından ihlal edildiği iddialarına ilişkin tüm bilgilerin paylaşılması istendi. Diğer bir maddede ise hükümetin, TSK'nın ve Ankara ile ilişkili grupların Güney Kafkasya, Suriye, Libya ve Irak'ta, uluslararası kamuoyunca kabul edilen insan haklarının ihlal edildiği iddilarına yönelik açıklama talep edildi.

Soru önergesinde Amerikan yapımı F-16'ların, bahsi geçen ülkelerde kullanılıp kullanılmadığına da yanıt arandı.