Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 22-23 Haziran 2024 tarihlerinde 22:00-03:00 saatleri arasında Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele’de geniş çaplı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi. Denetimlerde eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, gece kulüpleri ve halkın yoğun olarak bulunduğu bölgeler kontrol edildi.

Lefkoşa

Lefkoşa’da yapılan denetimlerde ülkede yasal statüsü bulunmayan ve ikamet izinsiz olan 7 kişi tespit edilerek gözaltına alındı. Ayrıca, bir kişinin kullanımındaki araçta yapılan aramada, 282 adet yasadışı patlayıcı madde bulundu. Kapatma saatine uymayan 3 işletmeye ise yasal işlem başlatıldı.

Trafik denetimlerinde, 2135 araç sürücüsü kontrol edildi ve toplam 607 sürücü çeşitli ihlaller nedeniyle ceza aldı. Bunlar arasında hız sınırını aşan 319 sürücü, alkollü araç kullanan 15 sürücü ve sigortasız araç kullanan 15 sürücü bulunuyor. Denetimlerde ayrıca 49 araç trafikten men edildi, 2 sürücü tutuklandı.

Gazimağusa

Gazimağusa’da eğlence mekanları ve halkın yoğun olduğu yerlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmezken, kumarhanelere girmesi yasak olan 17 kişi yakalanarak haklarında işlem yapıldı. Trafik ekipleri, 1505 araç sürücüsünü kontrol ederek 411 sürücüyü çeşitli trafik ihlallerinden dolayı rapor etti. Ayrıca, 2 araç trafikten men edildi.

Girne

Girne’de, 6 kişi ikamet izinsiz olduğu için tutuklandı. Kumarhanelerde yapılan denetimlerde, 36 kişinin kumarhanelere girmesi yasak olduğu tespit edilerek işlem yapıldı. Trafikte ise 2187 sürücü kontrol edildi ve 248 sürücüye ceza kesildi, 47 araç trafikten men edildi.

Güzelyurt

Güzelyurt’ta 3 kişi ikamet izinsiz olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Trafik denetimlerinde, 760 araç kontrol edildi ve 78 sürücüye ceza kesildi. Denetimlerde ayrıca 2 sürücü tutuklandı ve 3 araç trafikten men edildi.

İskele

İskele’de, alkollü içki ruhsatı olmadan satış yapan bir işyeri hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir araçta ise yasadışı nacak ve çapa bulunması üzerine sürücü tutuklandı. Kumarhanelerde yapılan denetimlerde, yasak olmasına rağmen kumarhaneye giren 16 kişi tespit edilerek işlem yapıldı. Trafik ekipleri, 1820 sürücüyü kontrol ederek, 260 sürücüye ceza kesti. Ayrıca, 1 sürücü tutuklandı ve 61 araç trafikten men edildi.

Editör: Pınar Gözek