Bu ülkede sorunlar hep aynı, hiç değişmiyor…   Birçok konuda devlet ve hükümet yetkililerini, yönetenleri eleştiriyoruz ama özel sektörün de eleştirilecek yanları var…   Şu ATM’ler meselesi; yani “Automated Teller Machine”in kısaltılmışı, yani Türkçeye çevirecek olursak “Otomatik vezne makinesi” ya da halk arasında söylenişiyle bankamatik…  

ATM’ler sürekli arızalı ve sorun birkaç yıldır çözülemedi.   Özellikle de aybaşlarında, cumartesi Pazar ve diğer tatil günlerinde ATM’ler arızalı, çalışmıyor.   Eğer bu ATM’ler hep arızalı olacaksa sökün atın onları da biz de bilelim yapacağımızı…   Birine giderisin para almaz, diğerine gidersin para vermez, birisi para sıkıştırır, bir başkası aldığı parayı sürekli geri verir, kimisinin ekranı yan kaçar, bazıları hiç çalışmaz.   

İçini gösteremeyecek kadar yıpranmış, eskimiş ya da tozlanmış olanları saymıyorum bile.    Nedir yani bu durum böyle?    ATM’lerde birçok işlem yapılıyor ama örneğin insanlar borcunu ödeyecek, yani bankaya yükümlülüğünü yerine getirecek ancak ATM’ler buna izin vermiyor.    Bir de üzerlerinde “7/ 24 hizmet veriyoruz” diye bir yazı var ya insan bunu okuyunca tam çıldırıyor.    Ne yerel bankaların ATM’lerinde hayır var ne de Türkiye’nin şube bankalarının…   

Hele dünya devleri arasına girmiş şube bankalarının ATM’lerinin bu kadar çok arızalı olmasını aklım almıyor.    Adı büyük kendi büyük bankaların ATM’lerinin dökülüyor olması kabul edilebilir değil.    Doğal olarak size en yakın ATM’ye gidiyorsunuz bozuk, biraz daha ilerliyorsunuz o da bozuk, başlıyorsunuz kentte bir bir ATM’leri dolaşasınız.    Neden? Neden bana en yakın ATM’ye gitmeyim de şehirde turlayım?    Bazı ATM’ler, özellikle de şube bankalarının arızalı ATM’leri size bir hizmet olarak, arızasız/ çalışan en yakın ATM’yi yazıyor, cep telefonunuza mesaj gönderiyor, özür diliyor, işte bu ATM arızalı olduğu için falan saat arası gittiğinde sizden işlem ücreti almayacağını belirtiyor.   

Tamam bu bir nevi sorunu kabul edip, size yardımcı olma çabası ama ben bunu istemiyorum, benim istediğim; bana en yakın ATM çalışsın…     ATM sistemi, mademki hangi ATM’nin arızalı hangisinin çalışıyor olduğunu algılıyor, bize mesaj gönderebiliyor, o zaman bunları sürekli tamir edecek, hazır bir ekibin olması gerekmez mi?     Cuma günü arızalanan ATM’nin pazartesi mesai saatine kadar arızalı kalması ya da üç günlük bayram tatili boyunca ATM’nin çalışmıyor olması müşteriye saygısızlık değil midir?     

ATM’lere daha çok ihtiyaç olunan zamanlar zaten mesainin olmadığı, hafta sonları veya tatil zamanlarıdır ama gelin görün ki en çok arıza da o zamanlarda var. Bir de insanların en fazla işlem yaptığı aybaşları arızalar artıyor…      Müşteriye hizmet, müşteriye saygı böyle mi olur?     ATM cihazları gerçekten de hayatımızı kolaylaştırdı, zaman kaybetmeden, çabuk, pratik bazı işlemleri yapmamızı sağladı…     Bu cihazla para yatırabiliyor, para çekebiliyor, EFT, havale yapabiliyor, fatura ödeyebiliyor ve benzeri bazı başka işlemler yapabiliyoruz.     Ancak bu sürekli arızalı olma halleri hem bizi engelliyor hem de sinirlerimizi bozuyor.     Yani ben tekil konuşuyor, kendi üzerimden anlatıyorum ama bu sorun çok sayıda insanın sorunudur…       2022 yılında da bu konuda benzer bir yazı yazmıştım ama değişen bir şey yok.     Bugün birkaç ATM dolaştım, yok sistem arızası, yok “Bu ATM şu anda para yatırma hizmeti veremiyor” uyarısı, yok işlem yaparken birden iptal olma…   

  “Yarın çok işim var, bazı işlemleri bugünden ATM’den yapayım, yarına kalmasın, zaman kazanayım” diyorum ama ne mümkün?    Bir ATM’nin önünde bir adam sinir krizi geçirdi, avaz avaz bağırıyordu, bankasının müdürünü aradı ağzına geleni söylüyor, “kartımı iptal edin” diyordu.    “İptal edip nereye gideceksiniz? Hemen hemen tüm bankaların ATM’leri aynı sıkıntıyı yaşatıyor” dedim.    

Adam sinirle, “Artık banka kartı ve kredi kartı kullanmayacağım, beytambal kalsın” dedi.     Onu da yapamayız artık, banka kartı veya kredi kartı kullanmamak mümkün değil, hayatımızın bir parçası oldu, nakitle çalışmayan işletmeler bile var.     Yine geçenlerde Taşkınköy’de bir ATM’nin önüne geldim ama dört arızalı ATM’den geçtikten sonra oraya vardım.    

ATM önünde duran çifte, “Ne olur bana bu ATM’nin çalıştığını söyleyin” dedim.     Nihayet çalışan bir cihaz bulmuşuz…     Adam, “Nereden geliyorsun abi sen?” diye sordu, “Gönyeli’den” diye cevap verdim.     Adamın eşi gülerek, “Sen yine iyisin abi, biz Lefke’den geliyoruz, yolumuzun üzerinde bir çalışan ATM bulamadık, kendimizi burada bulduk” dedi.      Bir keresinde de bir ATM önünde uğraşıyorum, sürekli paraları geri veriyor, sinirden deliriyorum, arkamda kuyruk oluştu.      Bir kadının gözü bankanın içine takıldı, “Uh anam içeride müşteri yok, biz bu arızalı ATM’nin önünde dizildik” dedi ve hepimiz içeri gidip veznelerde işlemimizi yaptık…     Yani ATM’lerde macera yaşamadığımız ay, hatta hafta yok.        Hayatımızı kolaylaştırması gereken ATM’ler bizi sinir hastası yapmasın…      Banka kartına da kredi kartına da bu ATM’lere de ihtiyacımız var.     Bankalar bu konuda bize kusursuz, kesintisiz hizmet vermek zorundadır.     En küçük hizmete maşallah ücret alan, kendi haklarını hep koruyan, hayatımıza neredeyse dolaylı ipotek koyan bankalar bir zahmet bu tür hizmetleri de tamam yapsın.