Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov, KKTC’ye geldi… Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Üstel, “KKTC-Azerbaycan ilişkileri hızla gelişiyor” dedi.

Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov, Milletvekili Ramil Hassan ve Azerbaycanlı bir grup yatırımcı iş insanı KKTC’ye geldi.

Tahir Budagov ve heyetini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu ve Başbakanlık Özel Kalem Müdürü İlgen Bağcıer karşıladı.

Başbakan Ünal Üstel ile geçtiğimiz hafta Azerbaycan'da gerçekleştirilen toplantılarda ele alınan konuları bu kez KKTC'de gözden geçirmek ve yatırım alanlarını yerinde görmek için adamızda bulunan Tahir Budagov ve heyeti, bir günlük çalışma ziyaretinin ardından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti heyeti ile birlikte Diplomasi Formu'na katılmak üzere Antalya'ya geçecek.

Ziyaret süresince Azerbaycan heyetinin KKTC'li iş insanları ile bir araya gelerek, özellikle eğitim, turizm, tarım ve inşaat sektörlerindeki yatırım fırsatları hakkında detaylı bilgiler alacak.

Konuya ilişkin kısa bir açıklamada bulunan Başbakan Üstel, "KKTC'nin TDT üyeliği ve ardından geçtiğimiz yıl partilerimiz arası imzalanan iş birliği protokolünden sonra KKTC-Azerbaycan ilişkileri çok ciddi ve hızlı bir gelişme gösteriyor” dedi.

Üstel, geçen hafta Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov'un daveti üzerine Azerbaycan'a gittiğini hatırlatarak, “Burada çok verimli çalışma toplantıları gerçekleştirmiş ve bu çalışmaların bir bölümünü de KKTC'de sürdürme karar vermiştik” ifadelerini kullandı.

Başbakan Üstel’in açıklamasının devamı şu şekilde:

“Şimdi kendilerini ülkemizde ağırlıyoruz. Sayın Budagov'un heyetinde milletvekilleri ve iş insanları da bulunuyor. Yaptığımız çalışmaları gözden geçireceğiz, yatırımcı iş insanlarını yerel iş insanlarımızla buluşturacağız. Bu ve benzeri temaslar artarak sürecek. KKTC-Azerbaycan dış ticaret hacmini çok kısa bir sürede katlayarak yükselteceğiz. Eğitim, turizm, tarım ve inşaat sektörlerinde ciddi yatırım fırsatları var. Bunları değerlendireceğiz. Tek millet 3 devlet sözünü lafta bırakmamaya, ilişkilerimizi, karşılıklı sevgi kardeşlik ve güvene dayalı şekilde geliştirmekte kararlıyız."

Editör: Pınar Gözek