Maliye Bakanı Özdemir Berova, Türk Dünyası Arabulucular Birliği Başkanı Yakup Erikel ve beraberindeki Türkiye Arabulucuları ve Azerbaycan Mediasiya (Arabulucuları) şurasından oluşan heyetle Maliye Bakanlığı’nda görüştü.

Maliye Bakanlığından verilen bilgiye göre, Türk Dünyası Arabulucular Birliği Başkanı Yakup Erikel kabuldeki konuşmasında Birliğin çalışmaları ve projelerini aktardı.

Erikel, “Amacımızın Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, daha sonra da dünyanın diğer ülkelerindeki hukukçular, avukatlar, arabulucular ile tanışmak, iş birliği yapmak arabuluculuk olmayan ülkelerde arabuluculuk sistemini kurgulamak, arabuluculuk olan ülkelerde genişleterek bir dünya standardı oluşturup marka haline gelmek ve uluslararası hukuk dünyasına katkı sunmaktır” dedi.

Erikel ayrıca, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın adının yaşatılacağı, “Av. Rauf Raif Denktaş Uluslararası Arabuluculuk Enstitüsü” kurmayı amaçladıklarını belirterek, dünyadaki hukuk mekanizmalarının önüne söz konusu enstitüyü bir marka olarak koymayı düşündüklerini kaydetti.

Kabulde ayrıca Azerbaycan Mediasiya (Arabulucuları) şurasından yer alan Av. Orkhan Mahmudov da söz alarak konuşma yaptı.

Editör: Mahmut Doğan