Viktorya Kuzey Kıbrıs Derneği Başkanı Candan Ahmet, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Avustralya ziyareti sırasında sosyal medyada paylaşılan bir video ile ilgili yapılan yorumlara tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Avustralya ziyareti sırasında sosyal medyada paylaşılan bir video ve video ile ilgili yapılan yorumlar Avustralya’da yaşayan Kıbrıs Türklerini rahatsız etti.
Viktorya Kuzey Kıbrıs Derneği Başkanı Candan Ahmet, kendilerini ‘derinden yaralayan’ sosyal medya yorumlarına yönelik olarak bir basın açıklamasında bulundu.
Ziyaretlerinden ötürü Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür eden Candan Ahmet, vatan topraklarından binlerce kilometre uzakta Kıbrıs Türk kültürünü yaşatmak ve nesilden nesile aktarabilmek için uğraş verdiklerine değinerek, “Cumhurbaşkanımızın ziyaretini çölde bir damla su bulmak gibi hissettik. Kendisinin ziyareti ve derneğimizin sembolik açılışını yapması bizleri canımızı koyduğumuz bu hedefte daha da yüreklendirdi ve teşvik etti.” dedi. Ahmet, “Viktorya’da yaşayan Kıbrıs Türk toplumuna ve Cumhurbaşkanımıza yönelik yapılan çirkin yorumları son derece saygısız bir davranış olarak görüyor ve üzgün olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” İfadelerini kullandı.
Derneklerine ve üyelerine yapılanın ‘saygısızlık’ olduğunu söyleyen Ahmet, bu davranışları kınadığını dile getirdi.
Candan Ahmet’in açıklamasının tamamı şöyle:
“Viktorya Kuzey Kıbrıs Derneği, 1956 yılında bu ülkeye ilk gelenlerin gönüllü emekleriyle kurulmuş, bizim için çok kıymetli bir kuruluştur. Derneğimizin temel amacı Kıbrıs’tan uzakta yaşayan gönüllerdeki vatan hasretine bir nebze merhem olmak ve binlerce kilometre ötede Kıbrıs Türk kültürünü, tarihini ve bayrağını yaşatmaktır. Gençlerimize bu mirası aktarmak ve onların sahiplenmesini sağlamak dernek olarak en baki hedefimizdir.
Bu hedefimiz doğrultusunda bize desteklerini sunan, yoğun programına rağmen geçtiğimiz hafta derneğimizi ziyaret eden Sayın KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve heyetinin ziyareti bizler için çok büyük anlam taşımaktadır. Bu vesileyle, tekrar şahsım, komitem ve üyelerim adına Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum.
Cumhurbaşkanımızın derneğimizi ziyareti sırasında yapılan canlı yayınlarda bazı toplum bireyleri tarafından sosyal medyada yapılan yorumlar bizleri derinden yaraladı. Burada vatan topraklarından binlerce kilometre uzakta yaşayan, kültürümüzü ve değerlerimizi yaşatmak, nesilden nesile aktarabilmek, birliğimizi güçlendirmek için canla başla çalışan bizler Cumhurbaşkanımızın ziyaretini çölde bir damla su bulmak gibi hissettik. Kendisinin ziyareti ve derneğimizin sembolik açılışını yapması bizleri canımızı koyduğumuz bu hedefte daha da yüreklendirdi ve teşvik etti. Gönül isterdi ki, bu uğurda çaba sarf eden dernek üyelerimizin ve toplum bireylerimizin yüreklendirilmesi ve birlik içerisinde kültürümüzün kilometrelerce uzakta el birliğiyle yaşatılması her bir toplum üyesi tarafından görülüp takdir edilsin.
Viktorya’da yaşayan Kıbrıs Türk toplumuna ve Cumhurbaşkanımıza yönelik yapılan çirkin yorumları son derece saygısız bir davranış olarak görüyor ve üzgün olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Derneğimize ve üyelerimize yapılan saygısız davranışları kınıyor, birlik ve beraberliğimizi korumak adına her zamankinden daha fazla bir arada olacağımızı belirtmek istiyoruz.”

Editör: Pınar Gözek