KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, birliğin “insan kaçakçılığı" yaptığı yönünde ortaya atılan iddialara cevap verdi. Birlik binasında açıklama yapan Gürcafer, Serdinç Maypa’nın gösterdiği belgelerin yalan olduğunu söyledi.

2005 yılından önce kayıtlı çalışan sayısı 10 bin daha sonra bu rakamın arttığını belirten Gürcafer, Çalışma Dairesi’inde kaos ve yığılmanın başladığını ve yaptıkları görüşmelerle işlemleri hızlandırmak için Çalışma Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını söyledi.

Müteahhitler Birliği’ne üye firmaların çalışma izinlerinin birlikte yapılmasına yönelik protokol imzalandığını dile getiren Gürcafer, çalışma izni için müracaat edenlerin yatırımlarına bakıldığını söyledi.

Encümen izni, vergi temiz kağıdı gibi denetlemeler yapıldığını daha sonra birliğin müracaatını Çalışma Bakanlığı’na ilettiğini söyleyen Gürcafer, “Devlet ve sektör adına denetimi yaparız, kontrol sonrası firmanın talebini bakanlığı götürerek onaylatırız” dedi.

2010 sonrası 3’üncü uyruklu işçilerin de sektöre girdiğini kaydeden Gürcafer, kota uygulaması koyduklarını firmada çalışan TC-KKTC vatandaşının yüzde 20’si kadar 3’üncü uyruklu vatandaş getirmeye başladıklarını belirtti.

Pandemiyle birlikte Türkiye’den gelen iş gücünün geriye gittiğini, 6 Şubat depremi sonrası da Türkiye’deki iş gücünün arttığını belirten Gürcafer, 71 bin 415 sigortalı çalışanın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 37 bin 414 kişinin, 25 bin 682 ile 3’üncü uyruklu vatandaş sayısına ulaşıldığını söyledi.

İnsan kaçakçılığının pis bir suç olduğunun altını çizen Gürcafer, “Hepimiz insan kaçaklığı filmlerini travmalarıyla birlikte seyrederiz…”

Serdinç Maypa’nın evrak sallamasıyla insan kaçakçılığı konusunun gündeme taşındığını dile getiren Gürcafer, “Yerleşkenin yapıldığı firmaya 93 kişi getirdiğimizi iddia etti ve bu insanların çalışma izni olmadığını, hiç çalışmadığını söyledi” açıklamasında bulundu.

Gürcafer, gerçekleştirdiği basın tablosunda yerleşkeyi yapan Siyah Kale Firması’nın ön izin başvurusunda bulunduğu listeyi dağıttı.

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

Editör: Pınar Gözek