Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a S-300 tepkisi: Yine söylüyorum, bir gece ansızın gidebiliriz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bosna Hersek'e hareketi öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Yunanistan'a S-300 tepkisi veren Erdoğan, 'Bundan sonraki süreçte de Yunanistan, Türkiye ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağını düşünerek hareket edecektir. Yoksa tekrar söylüyorum bir gece ansızın gidebiliriz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyaretleri öncesi basın toplantısı düzenledi. Erdoğan açıklamasında, 'Bu konuyla ilgili olarak savunma bakanlığımız gerek NATO genel sekreteriyle, gerek diğer temsilcilerle görüşmeleri sürdürüyor, Yunanistan'da bunun farkında ve kendilerine bir çeki düzen verme yoluna gidiyorlar. Bundan sonraki süreçte de Yunanistan Türkiye ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağını düşünerek hareket edecektir. Yoksa tekrar söylüyorum bir gece ansızın gidebiliriz.' ifadelerini kullandı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Birazdan mevkiidaşlarımın davetlerine icabetle Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ı kapsayan Balkan ülkeleri ziyaretimizin ilk durağı olan Saray Bosna'ya hareket edeceğiz. Bu sene Bosna Hersek ve Hırvatistan ile diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 30. yılını idrak ediyoruz.

Türkiye olarak Balkanların istikrarı, gelişmesi ve Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme sürecini destekleyen bir politika izliyoruz. Köklü tarihi beşeri ve kültürel bağlarımızın bulunduğu bu coğrafya ile irtibatımızı güçlü tutarken gerilimlerin de önüne geçmeye çalışıyoruz.

TİKA'mız, Yunus Emre Enstitümüz, Maarif Vakfımız, Türk Hava Yollarımız, TRT'miz, belediyelerimiz hayata geçirdikleri projelerle bu coğrafyanın kalkınmasına destek veriyor. Haziran ayında faaliyete geçen TRT Balkan Haber Platformu'nun bölge dillerinde yaptığı yayınlarla önemli bir boşluğu doldurduğunu görüyoruz. Devletimizin kurumları yanında sivil toplum örgütlerimizin iş dünyamızın da bizleri gururlandıran işlere imza atmasından memnuniyet duyuyoruz.

SIRBİSTAN-KOSOVA GERİLİMİ

Geçmişten bugüne arzu edilmeyen sıkıntılar yaşandı. 3. Başkandan biri isim vermeme gerek yok. Türkiye'nin bu noktadaki yaklaşımlara "Bende olumlu bakarım" açıklamaları var. Vucic'le tab görüşeceğiz. Vucic'in ağırlık koymasıyla aşarız gibi düşünüyorum.

YUNANİSTAN'IN EGE'DEKİ TACİZLERİ

Bu konuyla ilgili olarak savunma bakanlığımız gerek NATO genel sekreteriyle, gerek diğer temsilcilerle görüşmeleri sürdürüyor, Yunanistan'da bunun farkında ve kendilerine bir çeki düzen verme yoluna gidiyorlar. Bundan sonraki süreçte de Yunanistan Türkiye ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağını düşünerek hareket edecektir. Yoksa tekrar söylüyorum bir gece ansızın gidebiliriz.

DOĞAL GAZ NOKTASINDA SIKINTIMIZ YOK

Doğal gaz noktasında herhangi bir sıkıntımız yok. Avrupa ektiğini biçiyor. Sayın Putin'e karşı Avrupa'nın tutumu, yaptırım uygulamaları ister istemez Putin'i onlara karşı 'siz böyle yapıyorsanız ben de böyle yaparım' noktasına getirmiştir. Avrupa bu kışı hakikaten ciddi sıkıntılarla geçirecektir diye düşünüyorum, bizim böyle bir sıkıntımız yok.

"DESTEĞİMİZİ VURGULAYACAĞIM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turunun ilk durağı için Saraybosna'ya hareket etti. Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan ülkeleri ziyaretimizin ilk durağı olan Saraybosna’ya hareket ettik. Türkiye olarak Balkanlar’ın istikrarı, gelişmesi ve Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşme sürecini destekleyen politikamızı sürdüreceğiz. Köklü tarihî, beşerî ve kültürel bağlarımızın bulunduğu bu coğrafyayla irtibatımızı güçlü tutarken gerilimlerin de önüne geçmeye çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle Balkanlar’ın kalkınmasına destek veriyoruz. Tüm temaslarımda Balkanlar’ın huzur ve istikrarı için hayati önemi haiz Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğimizi vurgulayacağım" dedi.