KKTC’nin ilanının 40’ıncı yıl dönümü nedeniyle Mehmetçik'te ve Güzelyurt’ta tören düzenlendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kuruluşunun 40. yıl dönümü, Mehmetçik ve Güzelyurt bölgelerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Mehmetçik Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre törene Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, Mehmetçik Bucak sorumlusu, bölge muhtarları, bölgede eğitim veren öğretmenler, bölge öğrencileri ve kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, törende yaptığı konuşmada, "15 Kasım 1983’te Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, ‘Kıbrıs Türk halkının meşru ve önüne geçilmesi imkansız istek ve iradesine tercüman olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu dünya ve tarih önünde ilan ediyoruz’ deyişi ile var oluş mücadelemizin zaferle taçlandırılarak kurulan Cumhuriyetimizin 40’ıncı yılını bugün büyük bir coşku ile kutluyoruz." dedi.

"Ne mutlu bize ki, büyüklerimizin yokluk içinde, inanarak, cesurca mücadelesi sonucu, Anavatan Türkiye’nin de güvencesi ile başımız dik korkusuz ve en önemlisi özgür yaşıyoruz." diye devam eden Tuğlu, Kıbrıs Türk halkının bugünlere kolay gelmediğini verilen mücadeleleri özetleyerek anlattı.

20 Temmuz 1974’te Anavatan Türkiye’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkını kullanarak Barış Harekatı’nı gerçekleştirdiğini ve  halkın güven ve huzur içinde egemen ve özgür olarak yaşayacağı vatan sınırları çizildiğini vurguladı.

Tuğlu, "40’ıncı yılını gurur ve onurla kutladığımız devletimiz bize, şehitlerimizin emanetidir. Cumhuriyetimize her koşulda sahip çıkmak, sonsuza kadar yaşatmak için birlik ve beraberliğimizi koruyarak, geleceğe emin adımlarla yürümek ve geleceğin teminatı çocuklarımıza daha iyi, daha güzel ve daha refah bir yaşam sunmak bizlerin görevidir." diyerek,  başta var oluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, şehitler ve hayatta olmayan gazileri rahmetle andı, hayatta olan gazi, Mücahit ve Mücahidelere  minnet ve teşekkürlerini iletti.

CUMHURİYET’İN 40’INCI YILI GÜZELYURT'TA DA KUTLANDI

KKTC'nin 40'ıncı kuruluş yıl dönümü  Güzelyurt'ta da törenlerle kutlandı.

Güzelyurt Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Mahmut Özçınar'ın da katıldığı Atatürk Anıtı önünde saat 09.30’da protokol sırasına göre çelenklerin konmasıyla başlayan törende, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Buradaki tören yıl dönümü özel defterinin imzalanmasıyla sona erdi.

Arkeoloji Müzesi önünde devam eden yıl dönümü kutlama töreni, protokol tarafından tören birliklerinin denetlenmesiyle başladı.

2. Piyade Alay Komutanlığı adına Piyade Üsteğmen Orbey Erçetin,  Kaymakamlık adına Şehit Turgut Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Saniye Fındık günün anlam ve önemini belirten  konuşma yaptılar. Konuşmalarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci anlatıldı.

Editör: Haber Merkezi