Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için Tahran'da düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin cenaze töreni için Tahran’a gitti.

İran’da 19 Mayıs'ta meydana gelen helikopter kazasında Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu heyet hayatını kaybetmişti.

İran Reisi’yi uğurluyor: Tahran’daki törene Cevdet Yılmaz ve Hakan Fidan da katıldı

Kazada hayatını kaybedenler için Tahran’da İran Uluslararası Konferans Merkezi Velencek’te düzenlenen merasimde taziyeler, Cumhurbaşkanlığı görevi geçici olarak kendisine tevdi edilen Birinci Yardımcı Muhammed Muhbir tarafından kabul edildi.

İran Reisi’yi uğurluyor: Tahran’daki törene Cevdet Yılmaz ve Hakan Fidan da katıldı

Yılmaz ve Fidan taziye merasiminde iştiraklerinin ardından Tahran’dan ayrıldılar.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Fidan’ın Ankara’ya dönmek üzere yerel saatle 17:30’da (Türkiye saatiyle 17:00’de) Mehrebad Havalimanı’ndan hareket ettikleri öğrenildi.

Yılmaz ve Fidan, İran Uluslararası Konferans Merkezi Velencek’te düzenlenen merasimde, helikopter kazasında ölenlerin anısına saygı duruşunun akabinde, İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir’e Türkiye adına taziyede bulundular.

İRAN CUMHURBAŞKANI VEKİLİ MUHBİR: “TÜRKİYE’YE MÜTEŞEKKİRİZ”-

İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir’in kendisine taziyede bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a, yaşanan kazanın hemen akabinde Türkiye’nin arama kurtarma faaliyetlerine verdiği destekten dolayı ayrıca teşekkür ettiği öğrenildi.

İran Reisi’yi uğurluyor: Tahran’daki törene Cevdet Yılmaz ve Hakan Fidan da katıldı

Muhbir’in Yılmaz’a “Türkiye’ye müteşekkiriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, onun şahsında tüm Türk milletine şükranlarımızı sunuyoruz” dediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz da ev sahibi Cumhurbaşkanı Vekili Muhbir’e, Türkiye’nin bu zor günlerde, İran hükümeti ve halkı ile en üst düzeyde dayanışma içinde olmayı sürdüreceğine dikkati çekti.

Merasim sırasında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Fidan, kazada Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran Dışişleri Bakanı Vekili Ali Bageri Keni’ye de ayrıca başsağlığı dilediler.

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ'TAN İRANLI MEVKİDAŞI GALİBAF'A TAZİYE TELEFONU

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Galibaf'ı telefonla arayarak,  helikopter kazasında hayatlarını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer devlet adamları için taziyelerini iletti.

Dün gerçekleşen görüşmede Kurtulmuş, "TBMM adına, milletimiz adına dost ve kardeş İran halkına içten taziyelerimi iletiyor, sabırlar diliyorum. Vefat edenlerin aile efradına da başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

İran Reisi’yi uğurluyor: Tahran’daki törene Cevdet Yılmaz ve Hakan Fidan da katıldı

REİSİNİN CENAZE NAMAZINI HAMANEY KILDIRDI

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki 7 kişi için başkent Tahran’da cenaze namazı kıldırdı.

Binlerce kişi, cenaze töreni için üniversitenin bulunduğu İnkılap Caddesi ve etrafındaki yollarda toplandı. Yoğun katılım nedeniyle bölgede izdiham yaşandı. Halk, yapılan anonsun ardından ağıtlar yakarak törenin gerçekleştirileceği Azadi Meydanı’na doğru yürüdü. Kılınan namazın ardından Azadi Meydanı’nda tören gerçekleştirildi. Tahran'daki programın tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Reisi’nin cenazesi Meşhed kentine götürülecek. Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan’ın cenazesi ise Tahran’da toprağa verilecek.

Editör: Rabia Çolak