Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Kocaeli Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, ziyarette Çavuşoğlu ve heyetini, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk karşıladı.

Çavuşoğlu, burada, Türkiye’nin ilk projelendirilmiş yerleşkesi olarak hem Türkiye’nin hem de dünyanın sayılı kampüsleri arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi’nin ana kampüsü Umuttepe yerleşkesi hakkında bilgi aldı.

Ziyarette, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kocaeli Üniversitesi arasında “İşbirliği Protokolü” de imzalandı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavusoğlu ile Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün imza koyduğu protokol ile, Kocaeli Üniversitesinde öğrenim görmek isteyen KKTC uyruklu öğrencilere, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında, Kocaeli Üniversitesi tarafından özel kontenjan ayrılacak ve KKTC uyruklu öğrencilerin, Kocaeli Üniversitesi Lisans Programlarında öğretim görmesi için işbirliği yapılacak.

Protokol kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dışİlişkiler Dairesi tarafından belirlenen kontenjanlara müracaat eden öğrencilerin akademik değerlendirmeleri, yine Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi tarafından yapılacak ve daha sonra, yapılan akademik değerlendirme sonuçları Kocaeli Üniversitesine bildirilecek. Kocaeli Üniversitesi ise nihai değerlendirmeyi yapıp, kayıt hakkı kazanan öğrencilere ve Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesine gerekli bilgilendirmeleri yapacak.