KKTC‘de dün açıklanan Haziran ayı enflasyon rekor kırdı. Açıklanan rakamın ardından ekonomistlerde ilk tepkiler gelmeye başladı.

Ekonomist ve Albank Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, Asgari ücrete minimum %34 artış yapılmak durumunda dedi.

Asgari ücreti artırırken vergi dilimlerinin düzenlenmesinin de şart olduğunu vurgulayan Karavelioğlu, devlete oluşacak maliyetinde yasal düzenlemelerle kripto para, sanal bet gibi vergilendirilmemiş alanların ve gelirine göre düşük vergi ödeyen meslek guruplarının vergilendirilmesi ile karşılanabileceğinin altını çizdi.

Ekonomist ve Albank Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu açıklamalarına şöyle devam etti;

 %11.44 olarak açıklanan Haziran enflasyonu uzun süredir gördüğümüz en yüksek aylık enflasyonlardan. Böylece altı aylık enflasyon rakamı da %33.32 çıktı. Bu durumda asgari ücrete yapılacak olan zam da bence belli oldu. Asgari ücrete minimum %34 artış yapılmak durumunda. Bu artış nedeni ile işveren üzerinde oluşacak ekonomik yükü azaltabilmek için devletin vereceği istihdam desteği önemli.

Bu artışta amaçlanan dar gelirli sabit ücretli kesimin alım gücünün korunması ise, yapılan artışın bu kesime tam olarak yansıması için vergi dilimlerinde de ayarlama yapılması gerekiyor. Asgari ücreti artırırken vergi dilimlerinin düzenlenmesini atlamamak gerekli. Artış alan bir çalışan, bu artış nedeni ile daha üst bir vergi dilimine girerse, maaşına artış yapılmasına rağmen maaşı artmayabilir.

Devlete oluşacak maliyet nereden karşılanır sorusunun yanıtı ise basit. Vergisini düzenli ödeyen ve kayıt altında olan kesimin vergisini artırmak yerine, yapılacak yasal düzenlemelerle kripto para, sanal bet gibi vergilendirilmemiş alanların ve gelirine göre düşük vergi ödeyen meslek guruplarının vergilendirilmesi gerekir.