EL-SEN ve Makine Mühendisleri Odası, geçen yıl imzalanan “Kalecik III Sözleşmesi” ile ilgili Sayıştay Başkanlığı önünde basın açıklaması düzenleyerek, Sayıştay Başkanlığı’na şikayet dilekçelerini iletti.

EL-SEN Genel Başkanı Ahmet Tuğcu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Yaklaşık 10 ay önce Kamu İhale Yasası’nda yapılan değişiklik hakkında Makine Mühendisleri Odası bizim teknik olarak danışmanlığımızı yaparak, Kalecik III Sözleşmesinin toplumumuza verdiği zararları, yapılan sözleşmenin yolsuzluklara, hırsızlıklara açık bir sözleşme olduğunun ispatıdır. Bugün Sayıştay Başkanlığı ile başlayarak Mali Polis’e, Savcılığa, Cumhurbaşkanlığı’na, Başbakan’a ve Maliye Bakanlığı’na kadar bu yaptığımız çalışmanın sonuçlarını paylaşacağız. Bağımsız Sayıştay Başkanlığı bu süreci hızlı bir şekilde sonuçlandırmalı ve tüm kamuoyu ile paylaşmalı. Makine Mühendisleri Odası ile dava açtık Başsavcılık “haklısınız” dedi. Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi, ardından tüzük değişikliği yapıldı. Dava açılacaksa açılacak…

Başbakana soruyoruz; -Kalecik III Sözleşmesi’ni kim yazdı okudu ve imzaladı? -Kalecik III Sözleşmesi imzalanırken tanınan imtiyaz ve kapasite kadar Kıb-Tek’e yatırım yapılacaktı. 10 aydır neden karar alınmıyor? Kalecik III Sözleşmesi vahşi, hırsızlık içeren bir sözleşmedir. Yarkıner: “Yolsuzluk İhbar Belgesi” hazırlandı Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ayer Yarkıner Kalecik III Sözleşmesi'nin sıkıntıları hakkında şu ifadeleri kullandı: "Bu süreç ciddi mücadele gerektiren bir süreçtir. Bugün Sayıştay’a vereceğimiz belge çok net bir belgedir, ismi de “Yolsuzluk İhbar Belgesi”dir. Bu belge 2009 yılından beri sahte faturalara ve gayri yasal sözleşmelere istinaden devam etti. Yapılan bu suistimale herhangi bir işlem yapılmadığı için Kalecik III Sözleşmesi’ni de imzalayanlar bundan cesaret alarak imzalamışlardır. Bir de içlerinde kendilerine uygun düşüncedeki mühendislerle birlikte bu işi yapmışlardır.

Kalecik III Sözleşmesi ile ilgili şuan her ay kira ve yakıt bedeli haricinde 4 milyon Dolar halktan alınıyor. Yeni bir formül geliştirdiler. ABD’de deki tüketici oranını alarak elektrik maliyetlerini artırmayı planlıyorlardı. Bunu yapamamalarının tek nedeni EL-SEN ve MMO’nun birlikte gösterdiği dirençtir. Çünkü bunu yaptıkları anda ara emri almak için yeniden mahkemeye gideceğiz. Hatada ısrar devam ediyor… Sanvo Şirketi hakkında yasal süreç başlattık. Biz her şeye yasal zeminde çözüm bulmaya hazırız. Ama birilerine peşkeş çekmek için yapılan sözleşmeler o sözleşmeyi yapanları yakacak."

Haber: Ahmet KARAGÖZLÜ