Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Emrah Yeşilırmak, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’ın ‘Milletvekilleri’ ile ilgili ortaya attığı sahte diploma iddiası üzerine Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu.

Emrah Yeşilırmak, Kudret Özersay’ın kimi kastettiğini bilmediğini ifade ederek, “Hukuksal hakkımı saklı tutmak kaydıyla bana ulaşan herhangi bir belge yok fakat her türlü bilgiye belgeye açığım” dedi.

Yeşilırmak, “Özersay’ın 50 milletvekilinden kimi kast ettiğini bilemiyorum” diyerek, böyle bir iddianın açıkça isim vererek kamuoyuna sunulması gerektiğini söyledi.

Kudret Özersay’ın da öğretim görevlisi olduğuna değinen Yeşilırmak, bu konunun çok hassas olduğunu kaydetti.

Üniversitelerin mali boyutlarının dışında bu konuların ortaya çıkmasının önemli olduğunu da kaydeden Yeşilırmak, “Ülkede bir gerçek var, buda üniversitelerin ülke için milli servet olduğudur, bu unutulmamalı” dedi.

Üniversitelerin ülke için ciddi derecede katma değer yarattığının altını çizen Yeşilırmak, bu bağlamda da kişiler ve kurumların çok hassas olması gerektiğine değindi.

“Ben 50 milletvekilinin de diplomaların akademik olarak sahte ve usulsüz olduğu noktasında hemfikir olmadığımı söylemek isterim” diyen Yeşilırmak, basında kendisi ile ilgili çıkan haberlere de değindi.

Özersay’ın, kendisini çok iyi tanıdığını ve DAÜ’den mezun olduğunu ardından da Yükseköğrenim gördüğünü söyleyen Yeşilırmak, “Bana da ulaşan bir bilgi belge yok kimi kast ettiğini bilmiyorum” dedi.

“Kendisinin polis edasıyla sahte olduğunu iddia ettiği bir diploma var buna kendisinin karar yetkisi yok” diyen Yeşilırmak, bu denetlemeye Özersay’ın değil, YÖDAK’ın hakkı olduğunu kaydetti.

Kudret Özersay’ın kurumları itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen, Yeşilırmak, “Bu doğru değil siyasi etik ahlaklına sığmaz elinde varsa kamuoyuyla paylaşsın. Özersay’ın böyle bir kuşkusu varsa YÖDAK’a başvurmalı” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Editör: Mahmut Doğan