Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’na ilişkin, “Bu tatbikatı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birlikte yapıyor.

Uluslararası gözlemcilerde geliyorlar, Türkiye ve KKTC’nin ortak kapasitesinin ne kadar gelişmiş olduğunu görüyorlar ve takdir ediyorlar” değerlendirmesini yaptı. Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i Kıbrıs Barış Harekatı yıl dönümü kutlamalarına birlikte gitme davetine ilişkin ise “Cumhurbaşkanımızın daveti fevkalade önemlidir” diye konuştu.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’den arama kurtarma unsurların katılımıyla, 10-14 Haziran tarihleri arasında KKTC’de gerçekleştiriliyor. Bu sene 20’ncisi düzenlenen tatbikatın kara safhası Girne’de 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde, deniz safhası ise Gazimağusa açıklarında KKTC karasuları dışında ve Türk Arama Kurtarma Bölgesi’nde yapıldı.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, tatbikata ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Feyzioğlu, “Tatbikat her yıl giderek gelişiyor. Türkiye’nin milli savunma sanayindeki kapasitesi arttıkça, silahlı kuvvetlerimizin, sahil güvenliğimizin kapasitesi arttıkça, tecrübesi de sahada her gün zenginleştikçe bu tatbikatında içeriği gelişiyor. Burada uluslararası gözlemcilerde var, fevkalade önemli. Bu tatbikatı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birlikte yapıyor. Uluslararası gözlemcilerde geliyorlar, Türkiye ve KKTC’nin ortak kapasitesinin ne kadar gelişmiş olduğunu görüyorlar ve takdir ediyorlar. Çok önemsediğimiz bir tatbikat. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Editör: Pınar Gözek