Güzelyurt’ta faaliyet gösteren Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) yürütülen soruşturma kapsamında Perşembe günü tutuklanan eski bakan ve KSTÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Kemal Dürüst, bugün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

19 FATURA KESİLDİ, ÜNİVERSİTEYE HİÇBİR MAL VE HİZMET ALINMADI

Mahkemede olguları aktaran polis, üniversiteye 6 faklı şirketten 19 adet fatura kesildiğini ancak bunun karşılığında üniversiteye hiçbir mal ve hizmet alınmadığının belirlendiğini kaydetti. Bu faturaların toplamının 926 bin TL olduğunu, 19 faturadan 3’ünün de Kemal Dürüst’ün oğlu ve kızına ait House Hayvancılık Zirai LTD adına kesildiğinin belirlendiğini aktaran polis, bu 3 faturanın toplam değerinin de 165 bin TL olduğunu kaydetti.

Polis ayrıca, faturalardan birinin de 77 bin TL olduğunu ve bir alüminyum şirketine kesildiğini ve bu şirketin aynı dönemde Kemal Dürüst’ün hesabına 60 bin TL aktardığını belirlediklerini belirtti.

DÜRÜST’ÜN ARABASINDA BULUNAN ÇEK FORMLARI VE ÇEK YAPRAKLARI EMARE OLARAK ALINDI

Kemal Dürüst’ün oğlu ve kızına ait şirketi yönettiğini, evinde ve ofisinde aramalar yapıldığını ve birçok belge ve evraka el konulduğunu söyleyen polis, Dürüst’ün arabasında yapılan aramada ise teklif formları ve çek yaprakları bulunarak emare olarak alındığını aktardı.

Dürüst’ün telefonuna da el konulduğu bilgisini veren polis, 10 kişinin daha ifadesinin alınması gerektiğini, Dürüst’ün suç ortağı olup olmadığının araştırıldığını kaydetti.

Mahkemedeki bulgular doğrultusunda Kemal Dürüst’ün 3 gün tutuklu kalmasına emir verildi.

Kemal Dürst’ün eşi Meray Dürüst de bugün Lefkoşa Kaza Mahkemsi’ne çıkarılmış ve hakkında 3 gün tutukluluk emri verilmişti.

Editör: Pınar Gözek