Avrupa'nın en büyük 3. tur operatörü olan ve Türkiye'ye de turist getiren FTI Group iflas başvurusunda bulundu.

Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü olan FTI GROUP'un ana şirketi FTI Touristik GmbH, 3 Haziran 2024 Pazartesi günü Münih Yerel Mahkemesinde iflas davasının açılması için başvuruda bulunacak. İflas başvurusundan sadece tur operatörü markası FTI Touristik doğrudan etkileniyor. Ancak daha sonra diğer grup şirketleri için de ilgili başvurular yapılacak.

İFLAS BAŞVURU KARARI NEDEN ALINDI?

FTI'den yapılan açıklamada uzun ve karmaşık bir yatırımcı sürecinin ardından Nisan 2024'te ABD'li finansal yatırım firması Certares liderliğindeki konsorsiyumun Avrupa'nın en büyük üçüncü tur operatörü FTI Group'un yüzde 100 hissesini mevcut hissedarlardan sembolik olarak 1 euro karşılığında satın aldığı belirtildi. Ancak o tarihten bu yana olumlu haberlere rağmen rezervasyon rakamları beklentilerin oldukça altında kaldı. Ayrıca çok sayıda tedarikçi peşin ödeme konusunda ısrar etti. Sonuç olarak, yatırımcı süreci kapanana kadar artık kapatılamayan likidite ihtiyacı arttı. Bu nedenle iflas başvurusu yasal nedenlerden dolayı gerekli hale geldi.

MÜŞTERİLERE BİLGİ: YAZ TATİLLERİ GERÇEKLEŞTİRİLEMEYECEK

Açıklamada iflas sonuçlarından etkilenen yolcuların desteklenmesi artık FTI GROUP için en önemli öncelik olduğu belirtildi. www.fti-group.com/en/insolvency adresinde bir destek web sitesi ve +49 (0) 89 / 710 45 14 98 numaralı telefondan bir destek hattı kuruldu. İlgili tüm bilgilere buradan ve Almanca ve Almanca olarak erişilebiliyor. Bireysel sorular için İngilizce konuşan irtibat kişileri mevcut. FTI GROUP, müşteri desteğine tam odaklanmanın yanı sıra, misafirlerini Alman Seyahat Güvenlik Fonu (DRSF) ile birlikte düzenli olarak bilgilendirecek.

4 HAZİRAN'DAN SONRAKİ TATİLLER İPTAL

Halihazırda başlamış olan seyahatlerin planlandığı gibi tamamlanabilmesi için yoğun bir şekilde çalışıldığı belirtildi. Henüz başlamamış olan seyahatler, 4 Haziran 2024 Salı gününden itibaren artık mümkün olmayacak veya yalnızca kısmen mümkün olacak. Henüz atanmamış (geçici) iflas yöneticisi ile işbirliği içinde, etkilenen yolculara yönelik sürekli bilgi sağlamaya ve operasyonel uygulamaya yönelik bir konsept önümüzdeki günlerde gerekli tedbirler geliştirilecek.

FTI GRUP HAKKINDA

FTI GROUP, çok sayıda markası ve iştirakiyle Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü. Bu şirket arasında FTI Touristik'in yanı sıra kısa süreli tur operatörü 5vorFlug, araç kiralama komisyoncusu Drive FTI, dünya çapında 40'tan fazla lokasyonda faaliyet gösteren destinasyon yönetimi şirketi Meeting Point International ve promosyon ürünleri tur operatörü BigXtra yer alıyor. Otelcilik şirketi MP Hotels çatısı altında şirket, Labranda Hotels & Resorts ve Design Plus Hotels, Kairaba Hotels & Resorts, Lemon & Soul Hotels, Club Sei ve Managed by MP Hotels otel markalarını bir araya getiriyor. TVG Touristik Vertriebsgesellschaft mbH, franchise sistemlerini sonnenklar.TV Reisebüro, 5vorFlug ve Flugörse markalarıyla birleştiriyor. Almanya çapında yaklaşık 10.000 ortak acente FTI ürünlerini satıyor. FTI GROUP ortağı olan TV seyahat alışveriş kanalı sonnenklar.TV ve konaklama için çevrimiçi B2B sağlayıcısı Youtravel de önemli satış kanalları. Konsolidatör FTI Ticketshop, tarifeli uçak biletlerinin satışından sorumlu. Avusturya'da FTI Touristik, Linz'de bir şube tarafından temsil ediliyor. Basel merkezli bağlı kuruluş FTI Touristik AG, İsviçre'deki tur operatörünü temsil ediyor. Fransız tur operatörü FTI Voyages, 2012'den beri FTI GROUP'un bir parçası. FTI Reizen ile grup, 2016'dan beri Hollanda'da da faaliyet gösteriyor. Yedi hizmet merkezi, FTI GROUP ve harici müşteriler için çok sayıda rezervasyonu yönetiyor. Merkezi Münih'te bulunan Grup, dünya çapında 11.000'den fazla kişiyi istihdam ediyor ve 2022/23 mali yılında yaklaşık 4,1 milyar Euro tutarında konsolide satış elde etti.

Editör: Pınar Gözek