Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkan Yardımcısı Ramazan Gündoğdu, Türkiye’de gerçekleştirilen yerel seçimler ve ülkedeki güncel gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.
Katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Gündoğdu, Türkiye’deki yerel seçimlere ilişkin olarak  “bu kadar büyük bir değişimi sanırım CHP’liler bile beklemiyordu. Demokrasi zaten işlemesi gereken bir  kurallar manzumesidir, kazanılan ivmeyle ülkeye katkı sağlamanın yolunun açılmış olması beklenebilir” seklinde yorumladı. 
Gündoğdu, Pandemi süreci ile beraber Çin hariç tüm dünyada üretim halkasının koptuğuna dikkat çekerek ciddi bir değişimin meydana geldiği söyledi. 
Bazı ülkeler de küçük işletmelerin elemansızlıktan kepenk açamadığını belirten Gündoğdu, fiyat alternatifi bulma a şansının çok azaldığını, bazı ürünler için artık teklif alacak yer kalmadığını ifade etti.
Gündoğdu, ‘işletmelerin ciroları düşmedi ama karlılıkları istisna sektörler haricinde son derece azalmış durumdadır dedi. Bilhassa üretici sektörlerdeki işletmelerin,  işleri çok kötüye gittiğinde bile 6 ay ve üstü maaşları ve rutin giderlerini ödeyebilecek bir stoğunun olması gerekmektedir’ dedi. 
Gündoğdu, ülkede, asgari ücret ile çarşı pazar fiyatlarının bölge ülkelerinde göre daha pahalı olduğunu bunun da tam anlamıyla bir  sarmal olduğunun altını çizdi. 
Gündoğdu ‘Ada ülkelerinde enerjiniz, ücretleriniz pahalıysa ilave navlun ödüyorsanız yurt dışı pazarında rekabet gücünüz zayıflamaktadır’ dedi. Yapılacak sektör planlamalarında rekabetin  bilişim ve savunma sanayide yan üretim konusunda adımlar atılarak gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi. 

Gündoğdu ‘Turizmde, eğitimde birtakım doğru adımlar atılmış ama gelen turiste hizmet kısmında ve yerel ürün sağlama noktasında yetersiz kalınmıştır. Kendi ülkemizdeki ürünleri gelen turiste satabilecek bir yapı oluşturulamamıştır’ dedi.